AİHM’den FETÖ’ye ret

FETÖ, Kütahya’da faaliyet gösteren ve geçen yıl kapatılan dershanesi için gittiği AİHM’den eli boş döndü. AİHM “İç hukuk yollarından muaf tutulmayı gerektirir bir durum yok” deyip başvuruyu reddetti

AİHM’den FETÖ’ye ret
Terör örgütü FETÖ, yapılanmasında önemli yeri olan dershanelerinin kapatılmasına karşı Avrupa'dan istediğini alamadı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), "FETÖ'cü olduğu" gerekçesiyle kapatılan dershanenin başvurusunu reddetti. Kütahya'da dershane olarak faaliyet gösteren "Feza Özel Eğitim", Milli Eğitim Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda 18 Aralık 2015'te kapatıldı. Kapatma gerekçesi olarak FETÖ ile bağlantıları gösterildi.

HAK İHLALİ İDDİASI
Dershane, yargıdaki FETÖ unsurlarının ayıklanmaya başladığını da dikkate alarak doğrudan AİHM'ye başvurdu. Dershane, "eğitim, mülkiyet ve adil yargılanma" haklarının ihlal edildiğini savunurken, FETÖ ile bağlantılandırılmasının da "ayrımcılık yasağı"nın ihlali olduğunu ileri sürdü. Dershane AİHM'ye başvururken, "İç hukuk yollarına başvursam da sonuç değişmeyecek, çünkü Cumhurbaşkanı da dahil olmak üzere bu kararın doğru olduğuna yönelik açıklamalar yapılıyor" tezini işledi. Dershane yönetimi böylelikle AİHM'nin "iç hukuk yolları tüketilmeden de inceleme yapma" yetkisini harekete geçirmeye çalıştı. Ancak beklediği sonucu alamadı.

AİHM: KABUL EDİLEMEZ
AİHM, başvuruyu oybirliğiyle "kabul edilemez" bulurken, "iç hukuk yolları tüketilmeden de inceleme yapılabileceği" istisnasını işletmedi ve "İç hukuk yollarından muaf tutulmayı gerektirir bir durum bulunmamaktadır" dedi. AİHM, "iç hukuk yolları tüketilmeden de başvuru yapılabileceği" istisnasını ancak, "açık hak ihlalinin varlığı" ve "kişinin iç hukuk mercilerine başvursa da sonuç alamayacağı açıkça görünen" durumlarda kabul edebiliyor. AİHM'nin kararında, "Başvurucu lisansının iptali işlemine karşı idari yargı mercilerinde dava açılmadığı gibi, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru da yapılmamıştır" görüşü de aktarıldı.
BİZE ULAŞIN