‘Başkanlık konusunu vatandaş çözecek’

Başbakan Yıldırım: Bizim istediğimiz bu sorunu vatandaş çözecek. Vatandaş, siyasetin çözemediği sorunları bugüne kadar hep çözegeldi. Yeter ki Meclisimiz bu yolu açsın. Vatandaşın en doğru kararı vereceğine inanıyoruz

‘Başkanlık konusunu vatandaş çözecek’
Başbakan Binali Yıldırım AK Parti'nin Afyonkarahisar'da bugün başlayacak olan 25'inci İstişare ve Değerlendirme Toplantısı öncesinde önemli mesajlar verdi. Yıldırım gazetecilerin sorularını şöyle yanıtladı:
BAŞKANLIK: Anayasa değişikliğinde bizim üzerinde çalıştığımız model Başkanlık. Geçtiğimiz yıllarda yapılan referandumla birlikte Türkiye'de Cumhurbaşkanı artık halk tarafından seçiliyor. Dolayısıyla bu mevcut durumun anayasaya uygun hale getirilmesi, Türkiye'nin önündeki en önemli meselelerden biri. Ancak millete gitmek için bu değişikliklerin Meclis'te en az 330 ile geçmesi gerekiyor. Bu konuda Meclis'in, AK Parti grubunun getireceği anayasa teklifini en iyi şekilde değerlendirip, sorunun millete götürülmesinin önünü açacağını düşünüyoruz.
ADIM ADIM GİDECEĞİZ: (Referandum'un en uygun tarihi ne olur?) Önce teklifi getirelim. Komisyonlardan bir geçsin. Genel Kurul'da görüşülsün, ondan sonra da oturur, uygun bir tarih kararlaştırılır. O tarihler, günler şu an için geçerli değil. Adım adım gideceğiz. Yapmadığımız işin, atmadığımız adımın geleceğe yönelik tahminlerini yapmak da sağlıklı olmaz.
MECLİS YOLU AÇSIN: (MHP'nin 330'a destek verip, referandumda hayır oyu kullanacağı yönündeki yorumlar ) Olabilir, siyasette her şey mümkün. Bizim istediğimiz, bu sorunu vatandaş çözecek. Siyasetin çözemediği sorunları hep vatandaş çözerek geldi. Biz bu anayasa değişikliğinin vatandaşın önüne götürüldüğünde en makul, en doğru kararı vereceğine inanıyorum. Yeter ki yüce Meclisimiz bu yolu açsın.
ÖNEMİ YOK: (Suriye'nin Türk uçaklarının düşürüleceği açıklaması) Türkiye'nin Suriye'deki yaptığı faaliyetler tamamen terör örgütlerini bertaraf etmeye yöneliktir. Bir yandan da biliyorsunuz DEAŞ başta olmak üzere PYD/YPG bunları terör örgütü olarak kabul ediyoruz. Terör örgütlerine karşı yaptığımız mücadelede de kimin ne dediğinin önemi yok. Kimsenin toprağında yerinde yurdunda gözümüz yok.
DÜZELTİLECEK: (Yeni KHK ile göreve iadeler) İtiraz sayısı çok, 116 bin civarında. Ama bunlar arasında tabii mükerrer itirazlar var. Üzerinde çalışılıyor. Biz ne söyledik, "Haksızlık varsa düzeltilecek." Tamamlandıkça, peyderpey, itirazları haklı görünenlerin işlemleri düzeltilecek. Yıldırım, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaretinde de başkanlık için "Yenikapı ruhu bu fırsatı veriyor" diyerek, CHP'ye "Bu tarihi fırsatı ıskalamayın" diye seslendi.

"Türkiye'nin bölge ile ilgilenmesi normal"
Başbaka n Yıldırım dün ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ı kabul etti. Görüşmede "Musul'daki gelişmelerin dışında kalmamız mümkün değil" diyen Yıldırım, Afyonkarahisar'da da şunları kaydetti: "Musul'da ve Irak'ta olanlarla Türkiye her yönüyle ilgilidir. Irak'ın, Türkiye'nin başını ağrıtan terör örgütlerini zapturapt altına alması lazım. Bunu yapamadığı halde, ülkemizin güvenliği için tedbir alma hakkımız var. Gerek Suriye'nin gerek Irak'ın geleceği en yakından Türkiye'yi ilgilendirir. ABD'nin PYD'nin Menbiç'ten çıkması konusunda sözü var. ABD Savunma Bakanı da bunu teyit etti."

Yıldırım, İmam Hatip Lisesi'ni ziyaret etti
Başbakan Binali Yıldırım dün ayrıca Kadınana İmam Hatip İlköğretim Okulu'nu ziyaret etti. Eğrencilerle sohbet eden Yıldırım dahha sonra hepsine tek tek imza verdi. Yıldırım esnaf ziyaretinde ise AK Parti'nin tasarruf tedbirlierini hatırlatarak "Her gittiğimiz yerde bir şeyler veriyorlar, yiye yiye geldim buraya. Bizim parti tasarruf yapıyor. Yemek vermiyor. Beni böyle esnaf esnaf gezdiriyorlar" dedi.

Kampta talihsiz kaza
AK Parti'nin bugün başlayacak 25. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı öncesi bir kaza yaşandı. NG Afyon Otel'de gerçekleştirilen kampa katılan Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, otel merdiveninde düştü. Hastaneye götürülen Aydın'ın alnına iki dikiş atıldı. Bileği de zedelenen Aydın'ın bu sabah taburcu edileceği ve tüm toplantılara katılabileceği belirtildi.
BİZE ULAŞIN