Dink cinayetinde Zekeriya Öz bombası

Hrant Dink cinayeti soruşturmasında firari eski savcı Zekeriya Öz’ün izine ulaşıldı. Şüphelilerden Jandarma İstihbaratçı Muharrem Demirkale ile Öz’ün cinayet dönemi 7 kez görüştükleri tespit edildi

Dink cinayetinde Zekeriya Öz bombası
AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesi olayında Jandarma bağlantısına ilişkin yürütülen soruşturmada savcılık ilginç bir isme ulaştı. FETÖ'cü firari eski savcı Zekeriya Öz'ün cinayette etkin rol oynayan Jandarma İstihbarat görevlisi Muharrem Demirkale ile cinayet döneminde yoğun şekilde telefon trafiği tespit edildi.

FETÖ ORGANİZASYONU
15 Temmuz darbe girişimi günü Jandarma Genel Komutanlığı önünde darbeci askerlerle birlikte gözaltına alınıp tutuklanan Muharrem Demirkale, Hrant Dink cinayeti soruşturmasına da dahil edildi. Demirkale'nin kullandığı telefonun geçmişe yönelik ayrıntıları çıkarıldı. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Gökalp Kökçü'nün tespitlerine göre, Hrant Dink öldürüldüğü sırada çevresinde bulunan ve Bakırköy'deki evi ile kitapçısı çevresinde dolaştığı belirlenen jandarmaları yönlendiren ve koordinasyonu yapan isim o dönem yüzbaşı rütbesiyle İstanbul İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde amir olarak görev yapan Muharrem Demirkale idi. Muharrem Demirkale'nin Ali Fuat Yılmazer'in yanı sıra İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli müdür ve müdür yardımcıları Erol Demirhan ve Metin Canbay ile irtibatı belirlendi. Demirkale'nin ayrıca firari eski savcı Zekeriya Öz ile cinayetten 1 gün önce 3 kez, cinayetten 1 gün sonra da 2 kez olmak üzere toplamda 7 kez görüşme yaptığı tespit edildi. Demirkale savcılıktaki ifadesinde görüşmelerin içeriğini hatırlayamadığını belirtti. FETÖ şüphelisi olan Muharrem Demirkale'nin örgütün amaçları doğrultusunda Hrant Dink cinayetinin planlanmasında, cinayet öncesi, cinayet günü ve sonrasında aktif görev aldığı ve cinayetin işlenmesine katıldığı ileri sürüldü. Zekeriya Öz'ün de yakalandığı takdirde söz konusu görüşmeler ile ilgili ifadesine başvurulacağı öğrenildi.
BİZE ULAŞIN