İbrahim Kalın: ABD'nin DEAŞ ile mücadelesi sıkıntılı!

Katıldığı televizyon programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan İbrahim Kalın, ABD'nin DEAŞ ile mücadelesinde ciddi zaafları olduğunu belirtti.

İbrahim Kalın: ABD'nin DEAŞ ile mücadelesi sıkıntılı!

Başkent Kulusi programında Musul operasyonu'nu değerlendiren İbrahim Kalın, Musul'da daha operasyonun başında olunduğunu vurgulayarak, bu işin o kadar kolay olmayacağını ve içeri girdikçe çatışmaların artacağını söyledi. Kalın, Musul konusunda uyarıda bulunarak, "2003 'de yapılan hatalar ve Amerikan işgali DEAŞ'i Irak'ta icat etti ve tüm dünyanın başına bela etti. Bugün Musul Operasyonu'nda aynı hatalar yapılırsa başka canavarlar ortaya çıkar. " dedi.

Irak'tan Türk askerinin Başika'daki varlığına yönelik gelen eleştirilere de değinen Kalın, "Siz Irak'ta gereğini yapın. PKK ve DEAŞ'i bertaraf edin, Türkiye'nin tezkereye ihtiyacı kalmayacak." dedi.İşte o konuşmadan satır başları

-CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLADIĞI YENİ GÜVENLİK DOKTRİNİ

Bölgemize bakın. Bugün Suriye'yi kim yönetiyor? Aynı şekilde Irak. Devlet dışı aktörler siyasi süreçleri belirliyor. Yemen ve Lübnan da öyle. Bölgede ciddi bir yönetilemezlik bir sorunu var. Bu konu ile ilgili tezler Türkiye'nin bölgede aktif olmasını istemeyenlerin dile getirdikleri. Tek istedikleri Türkiye bölgede söz sahibi olmasın. Türkiye'nin bölgedeki pozitif etkisini negatife çevirmek isteyenler yine aynı. Türkiye dışarıda dursun denildiği zaman hangi aktörlerin oraya girmesi için zemin hazırlanıyor, ona da bakmak lazım.

IRAK'A TEZKERE CEVABI

Bugüne kadar Türkiye tarafından Irak'a yönelik bir tehdit olmadı. Terör örgütleri Irak topraklarını kullanarak bize saldırıyor. PKK sadece bizle değil, Barzani ile de savaşıyor. Biz Irak'a diyoruz, bu örgüt yıllardır sizin komşunuza saldırıyor ve siz bir şey yapmıyorsunuz ve ya yapamıyorsunuz. Tezkere de bu yüzden çıktı. Sonra Irak'tan sanki bu ilkmiş gibi açıklamalar geldi. Siz orada gereğini yapın. PKK ve DEAŞ'i bertaraf edin Türkiye'nin tezkereye ihtiyacı kalmayacak.

MUSUL OPERASYONU'NDA TÜRKİYE'NİN ROLÜ

Hava operasyonu ile ilgili hazırlıklar yapıldı. Bizim burada birinci önceliğimiz DEAŞ'in temizlenmesi. Bir diğer ise sonrası. 2003 'de yapılan hatalar ve Amerikan işgali DEAŞ'i Irak'ta icat etti ve tüm dünyanın başına bela etti. Bugün Musul Operasyonu'nda aynı hatalar yapılırsa başka canavarlar ortaya çıkar. Yapılan operasyonlar Irak'ın dinamiklerine uygun olmalıdır. Şimdi bize diyebilirler ki Musul'dan size ne. Bu bizi de etkiliyor. Biz Musul'da yaşananlara sessiz kalabilir miyiz? Suriye meselesini gördük.

MUSUL'DA İÇERİ GİRDİKÇE ÇATIŞMALAR ARTACAK

Türkiye Suriye ve Irak'ta DEAŞ'le mücadele konusunda koalisyonla beraber hareket ediyor. Fırat Kalkanı bir ayrıcalıktır ama burada da koalisyon güçleri sürekli bilgilendirildi. Cerablus'ta hayat normale döndü ama Musul'la ilgili daha işin çok başındayız. Bu çok kolay olmayacak. Şu an Musul'un çevresi sarılmış durumda.İçeri doğru girildikçe çatışmaların şiddeti artacak.

KERKÜK'DEKİ PKK'LI SAYISI ABARTILIYOR

PKK Kerkük'te DEAŞ'le mücadele ediyor gibi onların reklamını yapan haberler yapıldı. Kerkük'teki PKK'lı sayısı abartılıyor. 2-3 araçlık bir ekibin girmeye çalıştığı bilgisi geldi. Onun da önüne geçilir. Orada PKK'nın olması ne bizim ne de Kerküklülerin kabul edeceği bir şey değil.Bizim bu konudaki hassasiyetimiz çok nettir.Aynı şekilde Haşti Şabi konusunda da hassasiyetimiz var. Haşdi Şabi'nin Musul'a girmeyeceği konusunda Amerika'nın teminatı var.

-Türkiye ve ABD anlaştı mı, ABD Türkiye'nin taleplerini dikkate alıyor mu?

Bizim ABD ile anlaştığımız noktalar var. DEAŞ'le mücadele konusunda hemfikiriz. Ama ABD'nin DEAŞ'le mücadelesinde ciddi zaafiyetler var. Bizim bu konuda çok ciddi şüphelerimiz var.

BİZE ULAŞIN