Yeni Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu bakın kim çıktı

İstanbul Baro Başkanlığı seçimlerini kazanan Mehmet Durakoğlu’nun kariyerinin gerici uygulamalar ve çelişkili tutumlarla dolu olduğu ortaya çıktı. Durakoğlu Baro’ya başörtülü avukat girişini siyasi simge olduğu gerekçesiyle yasaklamış, ancak kendisi hem Baro Başkan Yardımcılığı hem de CHP Divan katipliği görevini birlikte yürütmekten çekinmemiş…

Yeni Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu bakın kim çıktı

Dün Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşen İstanbul Baro Başkanlığı seçimlerini önceki dönem Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Durakoğlu kazandı. Durakoğlu, ismi gezi kalkışması ile bütünleşen eski Başkan Ümit Kocasakal'ın işaret ettiği isim olarak dikkat çekiyordu. Peki Mehmet Durakoğlu kimdir? İşte özgürlüklere bakışından siyasi geçmişine yeni İstanbul Baro Başkanı…

BAŞÖRTÜSÜ DÜŞMANI!

Arşivlere bakıldığında Av. Mehmet Durakoğlu'nun, 2011 yılında İstanbul Barosu'na asılan "başörtülüler giremez" afişi ile gündeme gelen isim olduğu ortaya çıktı. Baro'da Ümit Kocasakal'ın ekibi olarak başlattıkları bu çağdışı uygulamanın savunmasını yapma görevini de bizzat üstlenen Durakoğlu o günlerde bir çok medya unsurunda yayınlanan açıklamalarıyla özgürlüğe, demokrasiye ve milletinin farklılıklarına meydan okuyordu…

YENİ BARO BAŞKANI DURAKOĞLU KİM?

"BAŞÖRTÜSÜ İLE CÜBBE BİR ARADA OLMAZ!"

Uyguladıkları gerici yasağı savunduğu açıklamasında Durakoğlu şunları söyledi: "Sorun, bunların anlattığımız bir staj eğitiminin olduğu noktada fiilen dersin yapılması sırasında başında türban olup olmaması. Bir avukat yarın nasıl duruşmaya girerken türbanını çıkarmak zorunda kalacaksa, bu işi öğrettiğimiz yer olan staj eğitim merkezinde de bunun olmasını istemiyoruz. Biz türbanlı avukatın, adliyede işlem yapmasına, kaleme girip işlem yapmasına karışmıyoruz. Biz sadece cübbeyle türbanı, cübbeyle şapkayı, cübbeyle bir parti rozetini karıştırmamaya özen gösteriyoruz. Yaklaşımımız bu. Bunları öğrettiğimiz yerde de türban takılmasını istemiyoruz. Kararlılık içerisindeyiz, bunu sürdüreceğiz."

TÜRBAN SİMGE AMA CHP DEĞİL!

Bunların yanısıra çiçeği burnunda İstanbul Baro Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu'nun CHP'de aktif siyaset yaptığı da ortaya çıktı. Başörtüsüne "siyasi simge" argümanıyla karşı çıkan Durakoğlu Baro Başkan yardımcılığı yaparken CHP'de görevden göreve atlamayı ihmal etmemiş.

CHP'DE YAPMADIĞI BAŞKANLIK KALMAMIŞ!

Hem Baro'da hem CHP'de varlığını sürdüren Av. Mehmet Durakoğlu CHP Beykoz İlçe teşkilatında Divan Başkanlığı, katip başkanlığı görevlerinde bulundu. Kongreler yönetti, parti faaliyetlerine katıldı.

Durakoğlu'nun yargıya siyaseti sokan bu özgeçmişi ve çelişkili tutumunu Av. Cüneyt Toraman Sabah.com.tr için değerlendirdi. Başkan'ın o dönemdeki söz ve tutumları için özür dilemesi gerektiğini belirten Toraman şunları söyledi:

"AYRIMCI UYGULAMALAR İÇİN ÖZÜR DİLEMELİ"

2016 yılı İstanbul baro seçimlerinde Mehmet Durakoğlu, büyük bir oy oranıyla 2 yıl için Baro Başkanı seçildi. Esasen, uzunca bir süre (önemli bir kısmı başkan yardımcılığı olmak üzere) baro yönetiminde görev yapıyordu. 2011 yılında istanbul barosunun başörtü yasağını uyguladığı dönemde de, başkan yardımcısı olarak görev yapıyordu. 15 Aralık 2015 tarihinde, Hürriyet Gazetesine "Cüppe ile başörtüsünün bir arada olamayacağını" söylemiş, başörtüsü yasağından yana tavır almıştı. Bugünün Türkiye'sinde, bırakın "serbest meslek" olan Avukatları, hakim ve savcılar için bile başörtüsü yasağı kalkmış durumda. Barolar yasakların değil, hak ve özgürlüklerin savunucusu olmalıdır! Yeni baro başkanımızdan, geçmiş dönemin ayrımcı uygulamalarına destek verdiği için özür bekliyoruz!

Kaynak: Sabah.com.tr

BİZE ULAŞIN