İzmir'de FETÖ'nün darbe girişimi iddianamesi kabul edildi

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İzmir'de FETÖ'nün darbe girişimi iddianamesi kabul edildi

İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanarak mahkemeye sunulan bin 300 sayfalık iddianamede, askeri darbenin önemli ayakları arasında yer alan ve lojistik üs olarak kullanıldığı belirtilen İzmir'deki soruşturmada 800 şüpheliye yönelik inceleme yapıldı.

İncelemenin ardından 267 sanık hakkında kamu davası açılmasına, 53 sanığın dosyalarının ayrılmasına, 481 sanık hakkında ise ek kovuşturmaya gerek olmadığına yer verilen iddianamede, Fetullah Gülen'in "birinci" sanık ve "örgütün elebaşı" olarak aralarında bulunduğu sanıklara "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olma, Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlamaları yöneltildi.

Ankara'da darbe planının yapıldığı villaları ve adresleri gösteren gizli tanıkların ifadelerinin de yer aldığı iddianamede, askeri darbenin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen tarafından planlandığı ve hazırlanan planları onaylandığı vurgulandı.

BİZE ULAŞIN