Yenibosna saldırısında flaş gelişme: Talimatı veren...

İstanbul Yenibosna’da gerçekleştirilen ve çok sayıda masum vatandaşın yaralandığı bombalı saldırı ile ilgili flaş bir ayrıntı ortaya çıktı. Buna göre saldırıda talimat Bayık, Karayılan ve Kalkan’dan...

Yenibosna saldırısında flaş gelişme: Talimatı veren...

İstanbul Yenibosna'da gerçekleştirilen ve çok sayıda masum vatandaşın yaralandığı bombalı saldırı ile ilgili flaş bir ayrıntı ortaya çıktı. Bombacı Ekrem G.'nin saldırı talimatını Murat Karayılan, Duran Kalkan ve Cemil Bayık'an aldığı belirlendi. Saldırıı koordine eden 7 şüpheli tutuklanmak üzere nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Savcılık talimat verdikleri iddia edilen PKK yöneticileri Duran Kalkan, Murat Karayılan ve Cemil Bayık hakkında da yakalama talep etti. Nçbetçi hakimlik de jet hızıyla 3 PKK2lı yönetici hakkında yakalama kararı çıkarttı.

6 Ekim günü İstanbul Yenibosna 75. Yıl Polis Merkezi ve Askerlik Şubesi yakınında meydana gelen patlamanın ardından 10 kişi yaralanmıştı. Olay ile ilgili 7 şüpheli yakalanmış Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü'nde sorguya alınmışlardı. Yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlanan 7 şüpheli adliyeye çıkarıldı.

BOMBACI EKREM G.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından sorgulanan şüpheliler Ekrem G., Mazlum G., Felek G., Serdar G., İsmail G., Savaş S. ve Sarış S. "Silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "devletin ve milletin birliği ile bütünlüğünü bozma" suçları kapsamında tutuklanmak üzere Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

Saldırı talimatını verdikleri iddiasıyla PKK terör örgütü üst örgüt yöneticileri Duran Kalkan, Cemil Bayık ve Murat Karayılan hakkında ise yakalama kararı talep edildi. Nöbetçi hakimlik talebi yerinde görerek PKK'lı üç üst düszey terörrist hakkında jet hızıyla yakalama talebi çıkarttı.

SALDIRININ DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI

Yenibosna'daki saldırının tüm detayları da ortaya çıktı. Soruşturmada tespit edilen detaylara göre; Ekrem G. İsimli terör örgütünün PKK'nın üst düzey yöneticilerinden Cemil Bayık, Duran Kalkan ve Murat Karayılan'ın talimat alması üzerine saldırı kararı verildi. 6 Ekim günü Yenibosna Zile Sokak'ta bulunan Sürat Kargo isimli firmanın önüne park edilen motosikletin selesindeki bombanın patlatılması suretiyle saldırının Ekrem G. tarafından gerçekleştirildiği belirlendi. Motosikletin eylemi gerçekleştiren Ekrem G. tarafından akrabasıo olan Mazlum G.'den temin edildiği belirlenirken onun da aynı motoru İsmal G.'den temin ettiği anlaşıldı.

Ekrem G. dışındaki şüphelilerin saldırıda yardım ve yataklık suçunu işledikleri kaydedildi. Bombacı Ekrem G.'nin saldırı sonrasında diğer şüphelilerden Felek G. ile buluştuğu Serdar G.'nin de onlara eşlik ettiği, hep birlikte örgütün dağ kadrosuna katılmak üzere kaçarken Aksaray'da bir araçta yakalandıkları belirtildi. Araçta yapılan çalışmada ise şüphelilerden Felek G.'nin elbiselerinde saldırıda kullanılan patlayıcı maddenin örnekleri bulundu. Ayrıca yine Felek G.'nin üzerinde saldırıda kullanıldığı iddia edilen uzaktan kumanda ele geçirildi.

BİZE ULAŞIN