“Müslümanlar’ın umudu Türkiye”

Filistinli akademisyen El Awaisi, “15 Temmuz uzun zamandan beri planlanan bir operasyon. Çünkü İslami bir topluma sahip. Türkiye Müslüman dünyasında büyük bir umut olarak görülüyor” dedi

“Müslümanlar’ın umudu Türkiye”
Konferansın ikinci gününde yabancı ülkelerden gelen STK temsilcileri ve akademisyer 15 Temmuz darbe girişimine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

TÜRKİYE BÖLGESEL ÖNEME SAHİP
Sebahattin Zaim Üniversitesi'nin Filistin asıllı öğretim üyesi Prof. Dr. Abd Al Fettah El Awaisi: "15 Temmuz darbe girişimi, bana göre uzun zamandan beri planlanan bir operasyondu. Çünkü Türkiye, ağırlıklı olarak İslami bir topluma sahip. Türkiye, jeopolitik konumu gereği sadece Türk milletini temsil etmiyor. Bütün Müslüman dünyasında büyük bir umut olarak görülen bir ülke. Türkiye'nin komşularına baktığımız zaman Irak, Suriye, Mısır gibi yönetimlerini kaybetmiş ülkeler görüyoruz. Çevresi bu ülkelerle dolu. Bütün bu devletlere baktığımız zaman Türkiye bölgesel bir öneme sahip bir ülke olarak görünüyor. Süper güçler, Türkiye gibi yükselişte olan ülkelerin gelişmesini istemedikleri için özellikle bu bölgede büyük oyunlar inşa ediyorlar. İşte 15 Temmuz darbe girişimi de bunlardan biri."

OYUNLAR JEOPOLİTİK
Awaisi sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu oyunların en büyük nedeni yine Türkiye'nin jeopolitik konumunun büyük öneminden kaynaklanıyor. FETÖ ve ona inanan grupların var olması, Türkiye'de Amerikan tarzı inşa etme isteğinin örneğidir. Eğer Türkiye'de bu askeri darbe girişimi başarılı olsaydı ve Fetullah Gülen geri gelseydi, Araplarla ve Batı'yla yakın ilişkiler halinde olan model bir ülke inşa edeceklerdi. O gece ben İstanbul'daydım. Direnenler arasında sadece Türkler yoktu. Arap dünyasından da insanlar vardı. Bir Faslı şehit oldu. Bu savaş, ümmet birliğini temsil ediyor. O gece yaşanan birlik beraberlik, bizim ümmet olduğumuzun en büyük kanıtıdır" dedi.

TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ
ABD'den gelen Rhonda Reese ise, "Bireysel olarak 15 Temmuz hakkında kiminle konuştuysam, herkes o gece Türk halkına dua ettiğini ve her zaman Türkiye'nin yanında olduğunu söyledi. Dualarımız her zaman sizinle. Bu tarz organizasyonlar, bizim sizleri anlamamız için daha çok yardımcı oluyor. Müslüman dünyası için Türkiye büyük önem taşıyor. Allah sizinle olsun" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN