17 Aralık davasına ‘reddi hâkim’ arası

17 Aralık darbe girişimine ilişkin davanın ikinci duruşması dün İstanbul’da yapıldı. 67 sanıklı davada sanıkların reddi hâkim talebi bir üst mahkemeye gönderilirken, tahliye talepleri ise mahkeme heyetince geri çevrildi

17 Aralık davasına ‘reddi hâkim’ arası
FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen, eski emniyet müdürleri Hamza Tosun, Nazmi Ardıç, Yakup Saygılı ve Kazım Aksoy'un da aralarında bulunduğu 67 sanıklı 17 Aralık darbe girişimine ilişkin kumpas davasına dün devam edildi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ikinci duruşmada heyet, ilk olarak mahkemeye ulaşan talep ve belgeleri okudu. Önceki celsede, reddi hâkim talebinin mahkemenin ikinci heyeti tarafından reddedildiğini açıklayan heyet, OHAL kapsamında iddianamenin özetlenerek okunmasına geçileceğini açıkladı.

67 KİŞİYE MÜEBBET
Ancak sanık avukatları, reddi hâkim taleplerinin üst mahkemeye gönderilmesini istedi. Heyet de iddianamenin okunmasına geçemedi. Ara karar veren heyet, sanık avukatlarının reddi hâkim talebini, değerlendirmesi için bir üst mahkemeye gönderdi. Ara kararda sanıkların tahliye taleplerini de reddeden mahkeme tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Davada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la birlikte 30 kişi mağdur ve müşteki olarak gösteriliyor. Örgüt elebaşısı Gülen'le birlikte 67 sanık hakkında darbe teşebbüsü suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor.
BİZE ULAŞIN