‘Casusluk iddiası külliyen iftira’

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Almanya’da DİTİP’le ilgili casusluk iddialarına yönelik, “Bu külliyen iftiradır. Diyanet İşleri’nin hiçbir din görevlisi casusluk faaliyeti yapmaz” dedi

‘Casusluk iddiası külliyen iftira’
Numan Kurtulmuş Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk oldu. Kurtulmuş Almanya'da Diyanet İşleri Türk - İslam Birliği'ne ( DİTİP) yönelik FETÖ'cülerin iftirasıyla başlatılan casusluk soruşturmasıyla ilgili şunları söyledi:
Bu, külliyen iftiradır. Diyanet İşleri teşkilatımızın hiçbir mensubu, hiçbir din görevlimiz casusluk faaliyeti yapmaz. Buna rağmen Diyanet İşleri Başkanlığımız ve DİTİB soruşturma başlatmıştır.
15 Temmuz'da bu millete karşı düşmanca tavırlarıyla ortaya çıkan bir terör örgütü söz konusu. Bu terör örgütü uçakları, tankları, tüfekleri kullanarak bir darbe teşebbüsünde bulunmuş, çok sayıda vatandaşımızın şehit olduğu operasyonlar yürütmüştür. Aynı şey Almanlar'ın başına gelseydi ve bu örgütle irtibatlı iltisaklı olan bir Alman vatandaşı bırakırlar mıydı? Buna cevap versinler.
Bu örgüt içine kapalı, gizli bir örgüt. Bu örgütten halkımızı korumak, yurt dışındaki Türk vatandaşlarımızı korumak Diyanet'in boynunun borcu.
Türkiye'de artarak devam eden terör saldırıları DEAŞ, PKK ve FETÖ olmak üzere, üç koldan geliyor. Bundan sonra da suikastlar, canlı bombalar devam edebilir. Türkiye'ye diz çöktürmek istiyorlar. Bununla ilgili tedbirlerimizi alıyoruz.
İki farklı partinin anayasa değişiklik paketine 'evet' oyu vermesiyle bir müştereklik söz konusudur. Ama AK Parti ve MHP'nin ortak bir kampanya yürütmesi söz konusu değildir. Kurtulmuş, TRT Haber'de katıldığı programda da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Terörü tırmandırarak referandumda 'evet' dedirtmenin yollarını arıyorlar" şeklindeki sözlerine şu yanıtı verdi:
Bu şirazeden çıkmış, vicdan ve ahlak ölçüleri dışında bir ithamdır. Sanırım sözlerimi dinlemeden böyle bir şey söylemiş. Bütün evetler onun olsun. Bir tek insanın canını kurtarabiliyorsak onun gayretindeyiz.
BİZE ULAŞIN