‘Emri uyguladık’ yalanını gerekçeli karar çürüttü

Erzurum’daki FETÖ davasında darbeci iki askere verilen ağır müebbet hapis cezalarının gerekçeli kararı sanıkların yalanlarını tek tek çürüttü

‘Emri uyguladık’ yalanını gerekçeli karar çürüttü

FETÖ'nün darbe girişimi sonrasında açılan davalardan ilk karar, Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nden çıkmıştı. Mahkeme, daha sonra TSK'dan atılan dönemin Erzurum Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay Murat Kocak ile Harekat ve Asayiş Şube Müdürü Binbaşı Murat Yılmaz'ı "darbe" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum etmişti. Kararın gerekçesi tamamlanarak dosya, "temyiz incelemesi"ni yapacak olan Erzurum İstinaf Mahkemesi'ne gönderildi. Kararın gerekçesinde hemen hemen her FETÖ'cü darbecinin savunmasında dile getirdiği 'Bilmiyorduk. Emirleri uyguladık' argümanına hukuki cevaplar verildi. Savunmaların neden inandırıcı bulunmadığı mahkemenin gerekçesine şöyle yansıdı:

1. YALAN: Direktifin Genelkurmay Başkanlığı'ndan emir komuta zinciri içinde geldiğini sanıyorduk.
MAHKEMENİN GEREKÇESİ :Sıkıyönetim direktifi tuğgeneral rütbeli darbeci Mehmet Partigöç imzası ile gönderildi. Oysaki böyle bir emir gelecek olsa Genelkurmay Başkanı'nın veya en azından bir orgeneralin imzasıyla gelirdi.
2. YALAN: Emir Genelkurmay'dan geldiği için yasadışı olduğunu bilmiyorduk.
GEREKÇE: Kolordu Komutanı her iki sanığı ayrı ayrı arayıp emrin yasadışı olduğunu söyledi. Buna rağmen eylemlere devam edildi.
3. YALAN: Verilen emri uyguladık, sorumluluğumuz yok.
GEREKÇE: Seçim ile gelen, yasal ve meşru yönetimi ortadan kaldırmak her nasıl olursa olsun yasal değil. Sanıkların tam tersine kanunsuz emre uymama yükümlülükleri bulunuyor.
4. YALAN: Emrimizdeki askerlere emir vermedik.
GEREKÇE: Sanıklar askerleri birlik bahçesinde toplama eylemiyle bile "askeri isyana teşvik ve önayak olmak" suçunu işlemiştir.
5. YALAN: Emirlere uymadık, bu direktife uygun herhangi bir kalkışmada bulunmadık.
GEREKÇE: Sanıklar emrin gereğini yerine getirmek için hazırlık yapmış, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vatandaşı sokağa çıkmaya çağırmasının ardından başarısız olacaklarını anlayarak kalkışmaya fırsat bulamamıştır.
6. YALAN: Sıkıyönetim komutanları listesinde ismimizin yer aldığını bilmiyorduk.
GEREKÇE: O birliklerde daha üst rütbede askerler bulunmasına rağmen alt rütbelerdeki sanıkların "sıkıyönetim komutanı" olarak listede yer almaları tesadüf değil. FETÖ bu kişileri güvenilir bulduğu için seçti.

BİZE ULAŞIN