Kamu’da terör örgütü temizliği: 4 bin 464 ihraç

Terör örgütlerinin kamudaki yapılanmasıyla mücadele kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nda 2 bin 585, Jandarma Genel Komutanlığı’nda 893, Emniyet’te de 417 olmak üzere toplam 4 bin 464 kişi kamudan ihraç edildi

Kamu’da terör örgütü temizliği: 4 bin 464 ihraç

Olağanüstü hal kapsamında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında 2 Ocak'ta yapılan Bakanlar Kurulu'nda alınan kararlara göre 686 sayılı KHK yayımlandı. Buna göre:

JANDARMADA 893 İHRAÇ: Terör örgütleriyle veya devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapılara mensubiyeti veya iltisakı bulunanlar kamudan ihraç edildi. Yargıtay'dan 10, YSK'dan 10, TRT'den 80, Dışişleri Bakanlığı'ndan 48, İçişleri Bakanlığı'ndan 49, üniversitelerden 330, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 2 bin 585, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan 893, Emniyet'ten ise 417 olmak üzere toplam 4 bin 464 kişi geri dönemeyecek şekilde kamudan ihraç edildi.

YENİ KHK İLE GÖREVE İADE EDİLENLERİN TAM LİSTESİ


17 KİŞİ GÖREVİNE İADE EDİLDİ: Daha önce çıkarılan KHK'larla kamudan ihraç edilen 17 kişi görevine iade edildi. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 9, Sağlık Bakanlığı'ndan 4 olmak üzere toplam 17 kişi 10 gün içinde göreve başlayacak. Öğrencilikle ilişikleri kesilen ve yurtdışında okuyan 2 öğrenci hakkındaki karar da kaldırıldı.

686 SAYILI KHK İLE GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILANLARIN TAM LİSTESİ

242 KİŞİNİN EMEKLİLİK HAKLARI SONLANDIRILDI: Emniyet Genel Müdürlüğü'nden emekli olmuş toplam 242 kişinin de rütbeleri, kimlikleri ve silahları alındı. Bu kişilerin uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu ve sair görevleri de sona erdirildi. Emeklilik hakkı sonlandırılanların, gemi adamlığına ilişkin belgeleri, pilot lisansları ve pasaportları da iptal edildi. Bu kişilerin özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olmaları da yasaklandı.

BİZE ULAŞIN