Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan muhtar ve koruculara müjde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde muhtarlara hitap etti. Erdoğan, "Biz kademeli bir artışla muhtar maaşlarını asgari ücretle eşitledik. Muhtarlarımız 1406 lira maaş alıyor. Ama bu yetmez dedik. Bir de bunların sosyal güvenlik kurumu primleri var, onların da karşılanması lazım dedik" ifadelerini kullandı, muhtarların 613 TL sigorta primlerini devletin karşılayacağını söyledi. Erdoğan güvenlik korucularının da sigortalı hale geleceğini, sigorta primlerini İçişleri'nin ödeyeceğini, korucuların tıpkı diğer sigortalılar gibi istedikleri yerden sağlık hizmeti alabileceklerini söyledi. İşte Erdoğan'ın konuşmasınsan öne çıkanlar;

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan muhtar ve koruculara müjde

"BÖYLE BİR YALAN YOK"

Bu halk oylaması tarihi öneme haizdir. Özellikle yeni sistemin en büyük özelliği milli iradenin ülke yönetimi üzerindeki etkisini artırıyor. Anamuhalefetin başındaki zat anlamış değil. Geçenlerde 17 Nisan'da muhtarlıkları kapatabilir diyor. İnanın böyle bir yalan ben görmedim. Muhtarlar yasal düzenlemeyle gelir. Ne yazık ki bu beyefendi muhtarları hafife alıyor. Muhtarlarla ilgili söylediklerini biliyorsunuz. Ben söylemedim diyor. Ya söyledin işte nasıl söylemedin. Ağzından çıktı bu. Öyle bir devirdeyiz ki ağzından çıkanın esirisin. İşte internetten arayın bakın her şey çıkıyor. Lokantaları kapatacak diyor. Tövbe tövbe. Ya hu lokantayla Cumhurbaşkanının ne işi var?

"Böyle bir yalan yok"

HÜKÜMET DIŞARIDAN KURULACAK; MECLİS BUNU DENETLEYECEK

Hükümet mecliste kurulmayacak. Cumhurbaşkanı Kabineyi dışarıdan oluşturacak. Bizim bu ülkeyi muassır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmamız lazım. Bu elbise bize dar geliyor kardeşlerim dar. Biz bizden öncekileri solladık. Ama bu bile bize yetmiyor. İşte yaptıklarımız.

Bu milleti çok ezdiler. Artık buna bir son verielcek. Bu milletin şanlı bir geçmişi var. Bu geçmişe yeniden döndük. Bizden önce bu ülkede 16 ayda bir hükümet kurulmuş. IMF borçlarını vs. ödedik. Bunların içinde her partinin taksiratı var.

AYIP OLUYOR

Seçimden sonra Cumhurbaşkanı hükümetiyle birlikte devleti yönetecek. Yargı, işini çok daha etkin şekilde yapmayı sürdürecek. Kılıçdaroğlu yasama organı olmayacak diyor. Ayıptır ya. Yasama organı daha etkin olacak. Cumhurbaşkanı'nın yüce divana gitmesine kadar yetkiyle donatılıyor. Sayın Kılıçdaroğlu biraz dersini çalışsaydın. Ayıp oluyor ya!

ZERRE KADAR HAYSİYETİN VARSA BELGELERİNİ AÇIKLA

15 temmuz kalkışmasına örtülü bir darbedir diyor. Şehitlerimize hakaret ediyor. Bu yetkiyi nereden buldun. Zerre kadar haysiyetin varsa çık dosyalarını belgelerini ortaya koy. O gece havalimanında binlerce kardeişm çağrıya uymuş oraya gelmişlerdi. Dediler ki Kılıçdaroğlu geldi ve ayrıldı. Niye ayrıldın oradan? Sonra öğrendik ki Bakırköy belediye başkanının evine gitmiş. O gece milletin arasında kalsaydın ya. Daha önce darbe olursa tanknıo üzerine ilk ben çıkardım diyordun. Hani nerede bu sözlerin? . Bakın 34 yaşındaki Sabri kardeşimin üzerinden iki kere tank geçti. Sabri mi, Kılıçdaroğlu mu, Sabri Sabri... Mesele bu...

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Zerre kadar haysiyetin varsa belgelerini açıkla"

TERBİYESİZ HERİF BU MİLLET YUNAN MI?

Evet diyenleri İzmir'de denize dökmekten söz ediyor. Kimsin sen? Ya sen bir defa haddini bil. Seni Samsun'a sokmazlar. Haddini bil terbiyesiz herif bu millet Yunan mı? Bunun adı bölücülüktür. Genel Başkan bunu doğru bulmam deme kesin ihraç talebiyle at ihraç et. Biz HAYIR diyenlere özel siyaset müzesi kuracağız. Biz HAYIR diyenleri denize dökmeyiz. Eleştirilerini anlayışla karşılarız. Biz hep birlikte Türkiye'yiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Terbiyesiz herif bu millet Yunan mı?"

"TÜRK TİPİ BAŞKANLIK DİYORUM..."

Türk tipi başkanlık sistemi diyorum ya bundan rahatsızlık duyanlar var. Bizim kendi geleneklerimiz, siyasi geçmişimiz var. Bunları bir kenara mı koyacağız? Bizim tarihimizde Nizâmülmülkümüz var. Orada adeta bir başkanlık sitemine nasıl bir yol verdiğini görürüz.

MUHTARLARA SİGORTA PRİMİ MÜJDESİ

Biz kademeli bir artışla muhtar maaşlarını asgari ücretle eşitledik. Muhtarlarımız 1406 lira maaş alıyor. Ama bu yetmez dedik. Bir de bunların sosyal güvenlik kurumu primleri var, onların da karşılanması lazım dedik.

İnşallah ilgili kurumlarımız hazırlıklarını tamamladılar. Yayınlanacak ilk KHK ile bu meseleyi çözüyoruz. Artık muhtarlarımızın 613 lira tutan sosyal güvenlik kurumu primleri devlet tarafından karşılanacak. Böylece muhtarlarımızın geliri de 2 bin 19 liraya çıkıyor. Dersimi çalıştım da geldim.

"BİR MÜJDE DE GÜVENLİK KORUCULARIMIZA VERMEK İSTİYORUM"

Bir müjde de güvenlik korucularımıza vermek istiyorum. 1411 liraya, harcırahlarını 36 liraya, aylık 1080 liraya çıkartmıştık. Mevcut illerimize ilave olarak, Erzurum, Erzincan ve Osmaniye'yi de güvenlik koruculuğu sistemine de davet ettik. Kadro sayısını 55'e çıkararak güvenlik korucularımızı asker ve polislerimizin en büyük yardımcısı haline getirdik.

"SİGORTA PRİMLERİ İÇİŞLERİ BAKANLIĞIMIZ TARAFINDAN ÖDENECEK"

Hiç endişeniz olmasın, PYD falan bize komşu olamaz. Cerablus'ta Rayi de ne yaptık? Onların belini kırdık. PYD YPG bunların hepsi bilesiniz ki Türkiye'nin düşmanıdır. Yeni bir adım atıyoruz, tüm güvenlik korucularımızı sigortalı hale getiriyoruz. Sigorta primleri içişleri bakanlığımız tarafından ödenecek, istedikleri yerden sağlık hizmeti alabilecekler. Bu uygulamayla tazminatlarına ilave olarak, 578 liralık sigorta ödemesi yapılacaktır. Bunu da bilmeleri lazım. Hayırlı olmasını diliyorum.

MUHTARLARIN SİLAH HARCIRAHI DEVLETTEN

Muhtarlarımızın mahallelerine köylerine verdikleri hizmetlerle, güvenlik korucularımızın terörle mücadeleye verdikleri destekle bu imkanları ziyadesiyle hakkettiklerini düşünüyorum. Muhtarlarımızın yemeklerde bana söylediği bir şey var. Silah da silah, silah da silah. Şimdi tabi silahı alıyor da, diyorlar ki bizi bu harcırahtan kurtarın. Başbakanımızla bunu değerlendirdik, harcırahı da hükümetimiz karşılıyor. Böylece harcırah yok.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde muhtarlara hitap etti

BİZE ULAŞIN