YSK seçmen sorgulama 2017 - Oy kullanacağınız seçmen yerini öğrenmek için hemen tıklayın!

Milyonlarca vatandaşın heyecanla beklediği referanduma sayılı saatler kala YSK seçmen yeri sorgulama ve öğrenme adresi aratılmaya başladı. YSK seçmen sorgulama işlemi ile nerede oy vereceğim sorusunun yanıtı öğreniliyor. 2017 YSK seçmen yeri sorgulamak için bu başlı altında bulunan haberimizi inceleyebilirsiniz. İşte detaylar...

YSK seçmen sorgulama 2017 - Oy kullanacağınız seçmen yerini öğrenmek için hemen tıklayın!

16 Nisan'da yapılacak referandum öncesi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçmen sorgulama sistemini erişime açtı. Sandık başına gidecek olan milyonlarca seçmen YSK seçmen yeri sorgulama 2017 ile oy kullanacakları yeri öğrenebiliyor. YSK seçmen yerini öğrenmek için bu başlık altında bulunan linke tıklayarak TC numaralarınızı yapıp öğrenebilirsiniz. İşte 2017 YSK seçmen sorgulama ve öğrenme sayfası...

YSK SEÇMEN VE SANDIK SORGULAMA SİSTEMİ İÇİN TIKLA

REFERANDUM SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

SANDIK BAŞINDA KİMLİK TESPİTİ ÖNEM TAŞIYOR


Sandık başına gelen seçmen; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı(TCKK), Geçici Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birini başkana verir ve seçmen sıra numarasını söyler. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamaz. (298/87, 91).

Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değildir (298/87).

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır.

Ceza infaz kurumlarında tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden yukarıda sayılan kimlik belgeleri bulunmayanlar için, cezaevi idaresince verilmiş belge, kimlik belgesi yerine geçer (298/87).

REFERANDUM SONUÇLARI - İŞTE TÜRKİYE GENELİ SEÇİM SONUÇLARI

YSK SEÇMEN SORGULAMA - REFERANDUMDA NEREDE OY KULLANACAĞIM?

Seçmen sorgulama için ;

• Seçmen sorgulama için ilk olarak yapmanız gereken https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp adresine giriş yapmak olacaktır.
• Daha sonra ise karşınıza çıkacak olan sayfada ilk olarak yapmanız gereken nüfusun kayıtlı olduğu ili belirlemeniz olacaktır.

• Bir sonraki işlemde yani daha sonra ki adımda sizden girmenizi istenilen bilgi ise TC kimlik numaranızdır.

• Daha sonra ise nüfus cüzdanınızda yer alan sıra numaranızı sıra no yazan alana girmeniz gerekmektedir.

• Tüm bu işlemleri yerine getirdikten sonra son olarak resim doğrulama yazan bölümün yanında yer alan harf ve rakamları yine aynı kısmın altında yer alan kutucuğa eksiksiz girdikten sonra sorgulamanızı yapabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN