FETÖ medyasına ikinci dava

17 şüpheliden 16’sı hakkında 3’er kez ağır müebbet hapis istenen iddianamede medya yapılanmasının darbe girişimini organize eden FE TÖ’nün sivil yöneticileriyle eşzamanlı hareket ettiği vurgulandı

FETÖ medyasına ikinci dava

FETÖ'nün medya yapılanmasına yönelik soruşturma tamamlandı. Aralarında kapatılan Taraf gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan ile Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Ekrem Dumanlı'nın da bulunduğu 6'sı tutuklu 17 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. 16 şüpheli hakkında "Meclis'i, Hükümet'i ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan 3'er kez müebbet ve örgüt suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis, şüphelilerden Tibet Murad Sanlıman için ise 'terör örgütüne yardım'dan 15 yıla kadar hapis isteniyor. İddianamede örgütün medya yapılanmasının darbe girişimini organize eden sivil yöneticiler Adil Öksüz, Kemal Batmaz gibi isimlerle eşzamanlı olarak medyayı yönlendirdiklerine dikkat çekildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede; Altan kardeşler ile Ilıcak'ın önceden bildikleri darbe girişimine iştirak ettikleri ve FETÖ adına suç işledikleri belirtildi. Dumanlı, Opçin ve Uslu'nun örgüt yöneticileri olduğu kaydedildi. İşte detaylar:
Ahmet ve Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Ş. Tuğrul Özşengül, Yakup Şimşek tutuklu. Ekrem Dumanlı, Emre Uslu, Tuncay Opçin, Abdulkerim Balcı, Bülent Keneş, Mehmet Kamış, Osman Özsoy, Faruk Kargıç, Ali Çolak, Şemseddin Efe ise firari.
Ahmet Altan, Osman Özsoy'la eşzamanlı olarak 15 Temmuz'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin hedef alınması eylemini önceden bilerek tehditler savurdu. Altan, 12 Mayıs 2016'daki "Mutlak Korku" Erdoğan'ın siyasi hayatının sonuna geldiğini belirtti. Fetullah Gülen'le Altan kardeşler ve Ilıcak arasındaki ilişkiyi Alaeddin Kaya sağladı.

BİZE ULAŞIN