‘DEVA’ davasında kritik karar

Erdoğan ve ailesinin bilgilerini sorgulayıp servis eden polislerle ilgili dava FETÖ davasıyla birleştirildi. Sanıklar FETÖ’den yargılanacak

‘DEVA’ davasında kritik karar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesine ait kişisel bilgilerin, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'ndaki Detaylı Veri Analiz (DEVA) programından sorgulanıp ele geçirilmesine ilişkin, 10 polisin yargılandığı davada önemli bir karara imza atıldı. Mahkeme heyeti, Ankara 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde "Kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirmek" suçundan görülen davanın, 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki "FETÖ üyeliği" davasıyla birleştirilmesini karara bağladı.

İKİ AYRI DAVA AÇILMIŞTI
FETÖ'nün 17-25 Aralık öncesi usulsüz dinleme üssüne çevirdiği İstihbarat Dairesi Başkanlığı'nda kullanılan ve şifreyle giriş yapılan "DEVA 1-2" programlarını kullanan 10 polisin Erdoğan ve ailesine ilişkin kişisel bilgileri sorgulayıp örgüte servis ettikleri gerekçesiyle 2012-2013'te bu suçu işledikleri ileri sürülen sanıklar, Abdullah Karaca, İsmail Ünal, Mehmet Yılmaz, Özlem Gökkoyun, Samih Şimşek, Yunus Taşdemir, Fazlı Şen, Kenan Taşkın, Muhittin Avcı ve Okan Tanju Baytak hakkında dava açılmıştı. Ankara 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan sanıklar aynı zamanda, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde de yargılanıyordu. 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde "Kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirmek" suçundan görülen davanın, 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki "FETÖ üyeliği" davasıyla birleştirilmesiyle sanıklar FETÖ'den yargılanacak.

"TÜRKİYE'NİN İMAJINI ZEDELEME AMACI"
Sanıkların, hiçbir istihbari veri girişi yapmadan, kişisel bilgileri elde etmek için sorgulama yaptıkları kaydedilen iddianamede, "Özel bilgileri elde ederek toplum nazarında küçük düşürmek, siyasi olarak bu bilgileri şantaj için kullanmak, Türkiye'nin imajını zedelemek istedikleri anlaşılmıştır" deniliyor.tirilmesiyle sanıklar FETÖ'den yargılanacak.
BİZE ULAŞIN