Teslim oldular

Teslim oldular
Tunceli'de Hozat ve Pülümür ilçelerinde bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik başlatılan "Şehit Piyade Er Nazmi Yıldız" operasyonunda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 27'ye yükseldi. Aliboğazı bölgesinde devam eden operasyonda dün ilk aşamada bir terörist öldürüldü, 4 erkek terörist teslim oldu. Akşam saatlerinde tespit edilen üçüncü sığınakta çıkan çatışmada ise 5 kadın terörist ölü ele geçirildi. Bölgede önceki gün de 9 terörist ölü ele geçirilirken, 8'i de teslim olmuştu. Bu arada sığınak içinde oldukları kameralara da yansıyan teröristlerin teslim olma anları kameralarla saniye saniye görüntülendi. Ölü ele geçirilen teröristlerden birinin, bölücü örgütün 6 ay önce öldürülen sözde Erzurum sorumlusu "Ferhat" kod adlı İsa Teres'in kadın yardımcısı olduğu belirlendi. Van'ın Çatak ilçesi kırsalında bir ihbar üzerine başlatılan ve ATAK helikopterlerinin destek verdiği operasyonda da 5 PKK'lı öldürüldü. Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde ise mayın patlaması sonucu 3 asker hafif yaralandı.

SINIRDA PYD/YPG/PKK TEMİZLİĞİ: 18 TERÖRİST ÖLÜ
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Sincar ve Karaçok Dağı bölgesindeki PYD/YPG/PKK unsurlarına yönelik hava harekatı sonrası Türkiye-Suriye sınırında hudut karakollarına düzenlenen alçak saldırılara misliyle karşılık verildi. PYD kontrolündeki Afrin'den Hatay'daki 7 hudut karakoluna 9 kez, Darbasiyah (Salkım Köyü) bölgesinden Mardin'deki 3 karakola 3 kez ve Şanlıurfa Akçakale ile Ceylanpınar'da bulunan hudut karakoluna taciz ateşi açıldı. Böylece teröristler son 3 günde, 12 hudut karakoluna 14 kez saldırıda bulundu. TSK da Suriye'deki terör hedeflerini obüs ve tank atışları ile vurdu. Tel Abyad'da 7 terörist etkisiz hale getirildi. Şanlıurfa Ceylanpınar'daki Aksoy Hudut Karakolu'nu hedef alan saldırıya misli ile karşılık veren TSK, 11 teröristi etkisiz hale getirdi.

SINIRA SEVKIYAT SÜRÜYOR
YPG/PKK'lı teröristlerin artan saldırıları üzerine, sınır hatlarına asker ve zırhlı araç sevkıyatına başlandı. Obüs atışları yüzünden ağır darbe alan YPG/ PKK'lı teröristler, TSK'nın meşru müdafaa hakkı kapsamında gerçekleştirdiği mukabele atışları üzerinden Türkiye'nin saldırgan tutum içinde olduğu yönünde algı operasyonu yapmaya çalışıyor.

PENTAGON GEÇİŞTİRDİ
Türkiye-Suriye sınırında bu gelişmeler yaşanırken, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Jeff Davis, konuya ilişkin soruları yanıtladı. "ABD zırhlı araçlarının, TSK'nın PYD/YPG/PKK'ya yönelik muhtemel operasyonlarını engellemek üzere sınır hattında devriye gezdiği" iddiasına ilişkin soruyu geçiştirdi. Davis, bu adımın terör örgütüne güvence vermek üzere yapılan bir operasyon olup olmadığının sorulması üzerine "Tüm tarafları ortak düşman DEAŞ ile mücadele etmeye çağırıyoruz" dedi. Ancak Davis, ABD askerlerinin Suriye'nin kuzeyinin tamamında "ortaklarımız" olarak nitelendirdiği teröristlerle hareket ettiğini kaydetti. Bu arada Fırat Kalkanı Harekâtı ile Azez- Cerablus arasındaki terör tehdidini ortadan kaldıran Türkiye, YPG/PKK'lıların tehdidine ve taciz atışlarına karşı sınır güvenliği için yeni operasyon planları yapıyor. Suriye'deki Arap ve Türkmen muhalifler de ülkenin kuzeyinde kantonlar kurarak Suriye'yi bölmeye çalışan ve YPG/PKK'lılar tarafından gasp edilen Rasulayn, Tel Abyad, Tel Rifat, Menbic'i tekrardan geri almak için uzun süredir hazırlanıyor.
BİZE ULAŞIN