CHP'de flaş istifa! Parti sözcüsü Selin Sayek Böke görevini bıraktı

CHP'de flaş istifa! Parti sözcüsü Selin Sayek Böke görevini bıraktı

CHP sözcüsü Selin Sayek Böke, istifa etti.

  • Gündem
  • Cumartesi 06.05.2017 15:19

CHP'de flaş istifa! Parti sözcüsü Selin Sayek Böke görevini bıraktı. Böke Genel Başkan Yardımcılığı görevinden de istifa etti.

Selin Sayek Böke, ''Katılımcı demokrasiye, sosyal demokrasinin evrensel prensiplerine inanan ve Türkiye'nin özgürlükçü demokrasiye kavuşmasının yolunun bu değerlerden geçtiğini düşünen bir siyasetçi olarak, gelinen noktada mevcut yönetim anlayışının parçası olmayı uygun bulmuyorum'' dedi.

CHP SÖZCÜSÜ BÖKE İSTİFA ETTİ

NE OLMUŞTU?

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan CHP Merkez Yönetim Kurulu, (MYK) "cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi"nin yüzde 51.4 "evet" oyu ile kabul edildiğinin açıklanmasıyla sona eren halk oylaması sonrasında parti içinde yükselen "olağanüstü kurultay" sesleriyle ilgili olarak iki önemli karara imza atmıştı. Kılıçdaroğlu'nun "tek adam olduğunu" savunarak "Gemileri yaktık, olağanüstü kurultay yapılmalı" çağrısı yapan CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar hakkında disiplin sürecinin disiplin soruşturması başlatılması talep edilmişti. MYK toplantısından sonra açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingölise, "Bugünden itibaren olağan kongre sürecimiz başlatılmıştır" diyerek olağanüstü kurultay talebini reddedildiğini ifade etmişti. CHP'li Tekin, 2019 adayının CHP içinden çıkması gerektiğine dair ilk sinyali vermişti. "Olağanüstü kurultay" mesajı, ilk olarak eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal tarafından verilmişti. CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu "Tarafsız Bölge" programına konuk olan Baykal, "Kemal Kılıçdaroğlu ben Cumhurbaşkanı adayıyım derse biz de 'tamam' deriz, arkasında oluruz, adayımız o olur. Abdullah Gül yüzde 49'un adayı olabilir. Gül aday olursa değerlendirilmesi lazım" ifadesini kullanmıştı. Baykal'ın kurultay önerisine CHP'li Sağlar'dan da destek gelmişti. İktidara yakınlığıla bilinen Akşam gazetesine konuşan Sağlar, "Referandum kampanyasında 'tek adama karşıyız' propagandası yaptı ama kendisi tek adam oldu" demişti. "Kılıçdaroğlu'nun, Parti Meclisi'nde (PM) herhangi bir karar alınmasına izin vermediğini, kulağına kim ne fısıldıyorsa kararını ona göre verdiği" iddiasını ileri süren Sağlar, "Artık fedakarlık bitti. Bütün gemiler yakıldı. Olağanüstü kongre CHP'ye zaman kaybettirir. Onun için bir an önce olağanüstü kurultay yapılmalı" çağrısında bulunmuştu.

SAĞLAR'IN SÖZLERİNE İNCE'DEN DESTEK!

CHP'de Deniz Baykal ve Fikri Sağlar ile birlikte olağanüstü kurultayı seslendiren bir diğer isim Yalova Milletvekili Muharrem İnce oldu. 13 CHP milletvekiliyle birlikte düzenlediği basın toplantısında konuşan İnce, "Olağanüstü kurultayı toplayın, bu işi bitirin" demişti. İnce, "Aday olmayı düşünüyor musunuz?" sorusunu ise "Ben iddialarımdan vazgeçmiş birine benziyor muyum?" diye yanıtlamıştı. Bu sözleriyle Kılıçdaroğlu'na bayrak açan İnce, "Genel başkan, istediği kişiyi başkan yardımcısı yapıyorsa, cumhurbaşkanını eleştiremez" demişti.

CHP'Lİ İNCE'YE DESTEK VEREN İSİMLER ŞÖYLE:

Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Bartın Milletvekili Rıza Yalçın, Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu ile Edirne Milletvekili Erdin Bircan katıldı.

BİZE ULAŞIN