Gülen’e Emniyet sunumu, FETÖ çipinde...

Gülen’e Emniyet sunumu, FETÖ çipinde...

Mahrem imam operasyonunda ele geçen çipten, Fetullah Gülen’e yapılan sunumun belgesi çıktı. Belgede, Emniyet mensuplarına ilişkin kısa notlarla yapılan fişlemeler de var

FETÖ'nün polis yapılanmasını çökerten MİT ve Emniyet'in yürüttüğü ortak soruşturmaya ilişkin çarpıcı detaylar gün yüzüne çıkıyor. Örgüt evinde bulunan 2 çipten birinden, Emniyet'ten sorumlu sivil mahrem imamların, bu imamlarla bağlantılı polislerin listelerinin ve örgütün insan kaynakları arşivinin yanı sıra FETÖ elebaşısı Fethullah Gülen'e yapılmış sunum için hazırlanan bilgi notu çıktı.

ŞİFRESİ KIRILDI
Emniyet'e sızmış örgüt mensuplarını ve bunları yönlendiren köstebekleri deşifre eden dev operasyonun fitili FETÖ'nün Emniyet imam vekilinin bir ay önce sorgulanmasıyla ateşlendi. İsmi sır gibi saklanan şahsın, FETÖ'nün değişen organizasyon yapısında "Kozanlı Ömer" lakaplı Osman Hilmi Özdil'in yurtdışına kaçmasının ardından Emniyet imam vekilliği görevine getirildiği belirlendi. İstihbarat birimleri, Emniyet imam vekilinin gizli tanık olmayı kabul etmesiyle harekete geçti. Gizli tanığın gösterdiği FETÖ'ye ait hücre evlerde 2 adet çip buldu. Bilişim uzmanlarınca çiplerden birinin şifresi kırıldı. Çipteki dosyada FETÖ'nün "sivil emniyet imamları" ve imamların her birinin karşısında sorumlu oldukları polislerin yer aldığı listenin yanı sıra Gülen'e sunum yapmak için hazırlanan belge ortaya çıktı.

'ÖRGÜTSEL PSİKOLOJİK ÇALIŞMA'
Emniyet Genel Müdürlüğü'ndeki üst yöneticiler hakkında bilgi notlarının yer aldığı belgede, dönemin daire başkanlarının, genel müdür ve yardımcılarının örgütün temizlenme sürecinde aldığı tavırlar ve sürece ilişkin yorumları yazılıydı. Örgütün, FETÖ operasyonlarında Emniyet yöneticilerinin psikolojik tavrını anlama ve karşı "örgütsel psikolojik çalışma" yürütme adına böyle bir yönteme başvurduğu değerlendirmesi yapıldı. Çipteki belgede, FETÖ temizliği sürecinde Emniyet'in üst düzey yöneticilerine ilişkin; "Öç alma hırsıyla cemaatle uğraşıyor" , "İşinde başarılı", "Cemaate karşı tepkili", "İyi birisi", "Sessizliğini koruyor" gibi kısa bilgi notları şeklinde fişleme yapıldı. İkinci çipin şifresinin kırılması için Emniyet bilişim uzmanları çalışmalarını sürdürüyor. Bu arada açığa alınan 9 bin 103 polis arasında ilginç isimlerin yer alması Emniyet Genel Müdürlüğü'nü harekete geçirdi. Açığa alınan polislerin tek tek incelenmesi için bir komisyon kuruldu.

SAVCIDAN AVUKATA 'KONTROLLÜ DARBE' TEPKİSİ
FETÖ'nün darbe girişimi için CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ağzını kullanarak 'kontrollü darbe' diyen sanık avukatı Mustafa Can'a, Cumhuriyet Savcısı Aytekin Canikli sert tepki gösterdi. Kara Harp Okulu'nda yaşanan eylemlere ilişkin Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında konuşan Canikli, "Avukat bey, 15 Temmuz gecesi vatanı, milleti uğruna göğsünü darbecilere siper eden şehitlere saygısızlıkta bulunmuştur. Hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN