‘Gelinliğim üniformam’

‘Gelinliğim üniformam’
Şehit Yarbay Songül Yakut (41) mesleğine âşıktı. Öyle ki memleketi Malatya'da yakınları "Evlenmeyecek misin?" diye sorduğunda "Ben 1997'de evlendim. Üniformam gelinliğim, mesleğim ise aşkım" demişti. Türkiye'de ilk kadın jandarma komutanı olan Yarbay Songül Yakut, 5 kardeşin en küçüğüydü. 2005-2007 arası Ankara'nın Beypazarı ilçesinde görev yaptı. Babası Seyit Yakut'u 13 yaşındayken kaybeden Songül'ün en büyük destekçisi annesiydi. Beypazarı ve ardından gittiği Diyarbakır'da aile içi şiddete karşı verdiği mücadele ile de tanındı.

'MELEKLER GİBİ UÇTU GİTTİ'
FETÖ'nün Balyoz kumpası Songül Yakut'u da hedef almıştı. Çok sevdiği görevinden uzaklaştırdılar. Ama o yılmadı ve hukuk savaşını kazandı. O günlerde Yakut'un avukatlığını yapan Şule Nazlıoğlu Erol ile Mustafa Yuvanç, şark görevi gelince, "Gitme gel emekli ol. Hukuk fakültesini bitir aramıza katıl" tavsiyesinde bulunduklarını ancak Songül Yarbay'ın, "Mesleğimi çok seviyorum. Bayrağın dalgalandığı her yer benim için vatan" diyerek askerliğe devam ettiğini aktardı. Avukat Erol hislerini, "Dik duran melek gibi bir insandı ve melekler gibi uçtu gitti" diyerek anlattı. Şehit Yarbay halen Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda görev yapıyordu. Songül Yakut geçen yıl annesi Sebahat Yakut'a Malatya'nın Akçadağ ilçesinde bir bahçe alıp içine ev yaptırmıştı. Şehit olmadan 3-4 saat önce de annesiyle konuşup, "Ramazan Bayramı'nda izne geleceğim. O bahçeyi gül bahçesine çevireceğim" demişti.


Şehit Yarbay Yakut ile Üsteğmen Furkan Önder.

'YÜREĞİ CENNET KOKAN KADIN'
Furkan Önder isimli üsteğmen de Kato Dağı'ında Şehit Yarbay Songül Yakut ile beraber çektiği son fotoğrafın altında "Benim yüksek dağlarda açan gülüm. Sen de mi gidecektin? Sana en son şunu demiştim. Gerçek kahraman sensin bi selfi çekelim. Gülmüştün. Son sözün oldu bana 'Size minnettarız.' Asıl biz sana minnettarız. Yüreği cennet kokan kadın" satırlarını paylaştı.
BİZE ULAŞIN