Helikopterdeki mühimmat patladı

PKK’nın elindeki yeni tip füzelere karşı alçak uçuş yapan helikopter, yüksek gerilim hattına takıldı. Yangın çıkan helikopterdeki mühimmat infilak etti

Helikopterdeki mühimmat patladı
Şırnak'ın Şenoba beldesinde havalandıktan 3 dakika sonra düşen ve 13 askerin şehit olduğu AS 532 Cougar tipi helikopterle ilgili inceleme yapan uzman ekip, pervanenin kalkış noktasına bir km mesafede yüksek gerilim hattına takılarak 300 metre yüksekten düştüğünü belirledi. Helikopterlerin bölgede teröristler olması ve ellerinde yeni nesil füzeler bulunması riskine karşı karşı genellikle vadi ve dağlık alanları adeta yalayarak alçak uçuş yaptıkları, ancak yine böyle bir uçuş esnasında pilotun yüksek gerilim hattını fark edemediği belirlendi. Havalandıktan 1 dakika sonra, saat 20.57'de anayoldan yaklaşık 5 kilometre içerde bulunan vadinin üzerinden geçen yüksek gerilim hattına pervanesi takılan helikopter, kendi ekseni etrafında dönerek yaklaşık 300 metreden düştü. Alev alan helikopterde yangın çıkınca, içindeki bomba ve mühimmatlar da patladı.

KÖYLÜLER YETİŞTİ
Türkiye-Irak sınırının sıfır noktasındaki ağaçlık alana düşen helikopterin enkazına ulaşmak için çevredeki köylüler ile korucular enkaza ulaşabilmek için adeta seferber oldu. Şenoba beldesinde yaşayan vatandaşlar, önce bir patlama sesi geldiğini ardından da elektriklerin kesildiğini aktardı. Tanıklar, paramparça olmuş helikopterin içindeki mühimmatların patladığını da vurguladı.
BİZE ULAŞIN