İlişkimize darbe indirmesinler

Başbakan Yıldırım: Yunan mahkemesinin darbeci askerleri iade etmeme kararına saygılıyım. Ama ilişkilere darbe indirmesine meydan verilmemeli

İlişkimize darbe indirmesinler

Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan'ın başkenti Atina'da mevkidaşı Aleksis Çipras ile ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Çipras Yıldırım'a "Siz de ben de mühendisim. Ülkelerimizin daha fazla yakınlaşması için yapıcı bir ortamı inşa edebiliriz" dedi. Yıldırım da "Sorunlarımıza daha pragmatik ve pratik çözümler bulabiliriz. Ön yargılar ve bazı yanlış anlaşılmalar sorunların üzerine gitmemize engel olmamalı" karşılığını verdi. Çipras, Yunanistan'a kaçan darbecilerin Türkiye'ye iade edilmelerine karşı çıkan Yunan mahkemelerinin kararına kuvvetler ayrımı nedeniyle saygı göstermek zorunda olduklarını söyledi. Yıldırım ise darbeci askerleri iade etmeyi reddeden hukuk kararlarına saygılı olduğunu ancak darbecilerin Türk-Yunan ilişkilerine darbe indirmesine meydan verilmemesi gerektiğini vurguladı. 28 Haziran'da tekrar başlayacak olan çözüm müzakerelerine tam destek veren iki başbakan, bu kez olumlu bir sonuç alınması için gerekli hazırlıkların yapıldığının işaretini verdi. Yıldırım AB'nin 15 Temmuz darbe girişimine karşı beklenen tepkiyi göstermediğinden ve mülteci anlaşmasına istinaden Türkiye'ye vaadettiği mali yardımı yerine getirmediğinden şikayet ederken, "Bunlar geride kaldı. AB ile yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz. Türkiye'nin AB üyeliği Avrupa'nın güvenliği ve bölgedeki istikrarın yararına olacak" dedi.

SOYDAŞLARLA BULUŞTU
Atina'daki temaslarının ardından Batı Trakya Türklerinin yaşadığı Gümülcine'ye geçen Başbakan Yıldırım, sevgi gösterileriyle karşılandı. Kurcalı köyünde yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı iftarda konuşan Yıldrırım, "Yunanistan ile ilişkilerin geliştirilmesinin en önemli çıkış noktası siz soydaşlarımızsınız. İki ülke ilişkilerinde köprü vazifesi görüyorsunuz. Onun için değerli soydaşlarımız, sizlerin buradaki mutluluğu, bizim mutluluğumuzdur. Sizlerin derdi, bizim derdimiz" dedi.

Aleksis Çipras, Enerji Bakanı Berat Albayrak ile Yunan mevkidaşının TAP ve TANAP projeleri dahil iki ülke arasındaki enerji yolları alanında işbirliğinin geliştirilmesinde mutabakata vardığını söyledi.

ERDOĞAN'IN ZİYARETİ
Başbakan Yıldırım ayrıca Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ile görüştü. Yıldırım Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yıl içinde Atina'yı ziyaret emeyi arzu ettiğini söylerken, Pavlopulos "Bu ziyaret ile iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açılmış olur" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN