Tercih kılavuzu ile üniversite taban puanlarını öğren! - İşte 2017 tercih kılavuzu ve üniversite taban puanları

Tercih kılavuzu ile üniversite taban puanlarını öğren! - İşte 2017 tercih kılavuzu ve üniversite taban puanları

Üniversite adaylarının uzun süredir merakla beklediği haber dün akşam saatlerinde geldi. LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından 2017 üniversite taban puanları en çok merak edilen konulardan bir tanesi oldu. 2017 ÖSYM tercih kılavuzu ile bilgi sahibi olan öğrenciler üniversite taban puanlarını da öğrenmeye başladı. İşte 2017 tercih kılavuzu ve üniversitelerin taban puanları...

  • Gündem
  • Çarşamba 12.07.2017 11:22

Dün akşam 20:40 sularında açıklanan LYS sonuçlarından sonra öğrenciler üniversitelerin taban puanları ve kontenjanlarına kilitlendir. Milyonlarca öğrenci ile velileri üniversite taban puanları ve kontenjanlarını araştırıyor. ÖSYM ile tercih kılavuzuna ulaşmak için doğru adrestesiniz. Bu başlık altından 2017 tercih kılavuzu ve üniversite taban puanlarına ulaşabilirsiniz. İşte detaylar...

LYS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2017-ÖSYS tercih işlemleri,18 Temmuz 2017 tarihinde başlayacak ve 26 Temmuz 2017 tarihinde sona erecektir. Adaylar tercihlerini, 18 -26 Temmuz 2017 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklar.Tercih işlemleri, 26 Temmuz 2017 tarihinde saat 23.59'da sona erecek.

ÖSYM TERCİH KILAVUZU VE ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

Adaylar, 2017 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişecekler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak.

Adaylar bu kılavuza göre tercihlerini belirleyecekler.
2017-YGS'de ilgili puan türünde 150 ve üzeri puan alanlar ön lisans programlarını, 2017-YGS/LYS'lerde ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilecekler.
Adaylar tercihlerini yazmaları için bu kılavuzdaki boş tercih Listesinden yararlanabilirler.

Üzerinde çalışma yapılan liste ÖSYM'ye kesinlikle posta ile gönderilmemeli veya elden teslim etmek için girişimde bulunulmamalıdır. Böyle bir liste ÖSYM'de hiçbir şekilde işleme konulmayacak.

Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacak. Tercihler, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacak.

Adaylar, tercihlerini internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklar. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.).

KİMLER TERCİH YAPABİLİR?

2016-ÖSYS merkezî yerleştirmede yükseköğretim programları arasından tercih yapma hakkı olan adaylar:

a) 2016-YGS'ye girip 150 veya daha fazla puan alanlardan sınavsız geçiş hakkı bulunmayanlar,

b) 2016-YGS'ye girip 150 veya daha fazla puan alanlardan aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına da sahip olanlar,

c) Sadece sınavsız geçiş hakkı bulunanlar.

LYS TERCİHLERİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

LYS tercihleri 18 Temmuz tarihinde başlayacak ve 26 Temmuz tarihinde sona erecek. LYS tercihleri başlayana kadar birçok öğrenci tercih listesini belirlemeyi planlıyor. LYS tercihlerinde puandan ziyade sıralamaya dikkat edilmesi gerekiyor. Üniversitelerin en gözde bölümlerinin en düşük sıralamalarını aşağıdaki sıralamada bulabilirsiniz. İşte hukuk, mimarlık, mühendislik, tıp, öretmenlik programlarına başvurabilmek için gereken en düşük sıralamalar

Hukuk programlarına yerleştirme işlemlerinde,
En düşük 150 bininci (150.000)
Mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği programı dâhil)
En düşük 240 bininci (240.000)
Mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerinde,
En düşük 200 bininci (200.000)
Tıp programlarına yerleştirme işlemlerinde,
En düşük 40 bininci (40.000)
Öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde
(Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil)
En düşük 240 bininci (240.000)

BİZE ULAŞIN