Katar’dan Türk üssü konusunda son nokta

Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, ülkesinde kurulan Türk askeri üssü için “Asla tartışma konusu değildir” diyerek, son noktayı koydu

Katar’dan Türk üssü konusunda son nokta
Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim Al Sani dün Ankara'da temaslarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Beştepe'de kabul edilen Al Sani, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Çavuşoğlu ve Al Sani, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Katar'da Türk ortak üssünün kurulmasıyla ilgili anlaşmanın onaylandığını hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle konuştu: "Şimdi bunun uygulaması aşamasındayız. Bu anlaşma iki egemen ülke arasındaki bir anlaşma. Körfez ülkelerinin de böyle bir şart koşması, iki ülkenin egemenliğine aykırıdır. Üçüncü bir ülkenin de bu konuda söz söyleme hakkı yoktur. Herkes buna saygı duyacak." Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında yaşanan sorunların çözümüne yönelik çabaları desteklediklerini vurgulayan Çavuşoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bölge ülkeleriyle ve dünyadan birçok liderle çok yoğun teması oldu" dedi.

İTİRAZ HAKKI YOK
Türkiye'nin Katar'daki askeri üssünü değerlendiren Al Sani de şu ifadeleri kullandı: "Katar'ın imzalayacağı herhangi bir askeri anlaşma eğer uluslararası yasalarla çelişmiyorsa o zaman asla tartışma konusu bile olamaz. Mademki yasalara uygun yapılmış bir anlaşma var, öyleyse herhangi bir devletin bunu tartışma veya buna itiraz etme hakkı söz konusu değildir."
BİZE ULAŞIN