Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşünde PKK ve FETÖ etkisi var

Ceyhan Mumcu: Kılıçdaroğlu FETÖ gerçeğini görmezden geliyor. CHP , Ergenekon kumpası sürecinde FETÖ ’nün etkisi altına giren Cumhuriyet gazetesinin düştüğü hataya düşüyor. CHP ’nin adalet yürüyüşü de bu örgütün etkisiyle başlatıldı

Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşünde PKK ve FETÖ etkisi var

Avukat Ceyhan Mumcu, Türkiye solunun önemli isimlerinden biri. 1993'te fail-i meçhul bir suikaste kurban giden ağabeyi Uğur Mumcu'nun katillerinin izini sürerken Türkiye'nin sorunları ve solun geleceği konusunda yazmaya devam etti.
Son dönemde Cumhuriyet gazetesi ve CHP'ye yönelik sert eleştirileri ile gündeme geldi. "Cumhuriyet gazetesinin Ergenekon kumpası sürecinde FETÖ'nün etkisi altına girdiğinin" altını çizen Mumcu, FETÖ ve PKK desteği ile yürüyen Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi.

CHP'ye 'kontrollü darbe' tepkisi

15 TEMMUZ FETÖ DARBE GİRİŞİMİ UNUTTURULMAMALI

Geçtiğimiz hafta 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümüydü. Bu tarih sizin için ne ifade ediyor?
15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin törenlerle anılması önemli. Halk elbette unutturulmamalı. Ama bizim gibi aydınlara düşen bir görev var. Bir daha böyle darbeler olmaması için neler yapılabilir? 15 Temmuz darbe girişiminin yaraları nasıl sarılabilir? Bu yargılamalar hızlı şekilde nasıl bitirilebilir? Bu konuda çok fazla fikir tartışmaları yapılmalıdır. TV tartışmalarını önemsiyorum. Gazeteler ve haber siteleri iddianameleri ve yargı kararlarını yayınlamalı. Toplum bu konuda bilgilendirilmeli. Sen biliyorsun ama halk belki bilmiyor. Bunlar yapılıyor zaten. Çok güzel kitaplar yazıldı. Bunları yaparken de ordumuzun yıpratılmaması çok önemli.

MAHKEMELER İYİ ÇALIŞIYOR

Duruşmaları yakından takip ediyorsunuz. Dava süreçlerini nasıl görüyorsunuz?
Mahkemeler son dönemde iyi çalışıyor. Açık vermiyorlar ve herkese savunma hakkını kullanmalarına izin veriyorlar. Ama tüm FETÖ davalarının sonuçlanması biraz zaman alacaktır.

BÖYLE KONTROLLÜ DARBE OLUR MU?

Kontrollü darbe söylemini ilk FETO ve sosyal medyadaki tetikçilerinden duymuştuk. Bu söylemi Kılıçdaroğlu'nun sürekli gündeme getirmesi sizce ne anlama geliyor?
Bakın darbe biliyorsunuz Akıncılar Üssü'nde oldu. Akıncılar Üssü'nde 5 sivil FETÖ'cü vardı. Biri de sürekli Fetullah'ın yanında görüntüleri yayınlanan Adil Öksüz'dü. Sen ben gitsek bizi gece vakti Akıncılar Üssü'ne alırlar mı? Ama FETÖ'cüler elini kolunu sallayarak giriyorlardı. Orada çalışma ortamları vardı. Bunu nasıl açıklayacaksınız? Böyle kontrollü darbe olur mu? Peki neden 15 Temmuz?

DARBE YAPMASALARDI 1800 FETÖ'CÜ İHRAÇ EDİLECEKTİ

Siz 15 Eylül'de bekliyorum demiştiniz darbeyi. Neden 15 Temmuz'a alındı?
Orduda bir FETÖ tasfiyesi çalışması vardı Genelkurmay 2. Başkanlığı tarafından. 1800 kişilik bir tasfiye listesi çıkarıldı. Genelkurmay Başkanlığı, bu listeyi Personel Daire Başkanlığı'na ulaştırıyor. Oradan da bu liste FETÖ'ye uçuruluyor. Bu listelerde olanlar için İzmir'da yakalama kararı çıkarılıyor. FETÖ için çember daralınca 15 Temmuz için start veriliyor. YAŞ kararları ile değil, operasyonlarla alınacaklardı. Saati de öne çekmelerinin hikayesini de biliyorsunuz.

KILIÇDAROĞLU FETÖ GERÇEĞİNİ GÖRMEZDEN GELİYOR

Peki sürekli "kontrollü darbe" diyen Kılıçdaroğlu bu gerçeği göremiyor mu?
Bulunduğu konum gereği bunu görememesi mümkün değil. O kadar danışmanları var, FETÖ gerçeğini bilmemeleri mümkün olabilir mi? Kılıçdaroğlu "hapishaneler boşalsın" diyor. Dursun Çiçek bir CHP milletvekili. Dursun Çiçek'e sormak isterim. Ergenekon ve Balyoz kumpas davalarına bakan hakim ve savcılar serbest bırakılsın diyebilir mi? CHP "ABD bunların arkasında, Erdoğan'dan hoşlanmıyor" diye düşünerek FETÖ gerçeğini görmezden geliyor olabilir. CHP, Cumhuriyet Gazetesi'nin düştüğü hataya düşüyor.FETÖ CUMHURİYET'İ DE ELE GEÇİRDİ

Cumhuriyet Gazetesi bu hataya nasıl düştü?
Cumhuriyet'te ne oldu? Ergenekon davaları sürecinde Zekeriya Öz ile kaynaştılar. Mali krize düşünce Kaynak Holding destek oldu. O kadar içiçe geçmişlerdi ki Nazlı Ilıcak "Zaman kapandı artık Cumhuriyet okuyalım" diyordu. Adalet yürüyüşüne de bu yüzden başladılar. Kılıçdaroğlu'nun 15 Temmuz FETÖ gerçeğini ilk gece görmesi gerekirdi.

CAN DÜNDAR'IN İDEOLOJİSİ VE DÜNYA GÖRÜŞÜ YOKTUR


Cumhuriyet-FETÖ yakınlaşması Can Dündar'la mı başladı?
Can Dündar belgesel yapan, para kazanan bir adamdır. İdeoloji ve dünya görüşü yoktur. Mücadele insanı değildir. Fetullah'ın avukatlarından para aldı, kimsenin talip olmadığı evini FETÖ'nün avukatına sattı. Sonra o avukat gözaltına alındı sanırım. Can Dündar'ın gazetecilik hayatında bir fikir mücadelesi yoktur. Tüccardır gazeteci değildir. Her gazete kendi içinde tutarlılığını sürdürdü ama maalesef Cumhuriyet sürdüremedi. Bozulma Can Dündar ile başlamadı. Ergenekon davası ile başladı. O zamana kadar Hikmet Çetinkaya FETÖ ile boğuşuyordu. Sonra 180 derece döndü. Ergenekon davalarında Cumhuriyet Gazetesi'nin nasıl değiştiğini anlarsanız bugünkü FETÖ olaylarını da anlayabilirsiniz. O tarihler çok önemliydi.

HEMEN "BU BİR FETÖ DARBESİDİR" DEDİM

Siz 15 Temmuz gecesi " bu bir FETÖ darbesidir" dediniz mi?
Ben darbe netleşmeye başladığı andan itibaren bunun bir FETÖ darbesi olduğunu anladım. Bu konuda yazılan kitaplar vardı. Fetullahçılar, ordudan tasfiye olmadan önce son çare olarak bir darbe yapacaklarını hissediyor ve bunun tedirginliğini yaşıyorduk. Tarihinde biraz yanıldım ama bekliyordum. Bürokraside tasfiye yapılmıştı ama orduda tasfiye yapılamıyordu. Genelkurmay Adli Müşaviri ve Personel Daire Başkanlığı FETÖ'nün elindeydi ve tasfiyeyi bunlar engelliyordu.

GÜLEN'İN SÖYLEYEMEDİKLERİNİ KILIÇDAROĞLU SÖYLÜYOR?

Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a yürüyüşüne destek vermediniz hatta eleştirdiniz. Bu itirazlarınızı biraz açar mısınız?
Adaletin gündeme getirilmesine bir itirazım yok. Ama o yürüyüşte çeşitli ittifaklar yapıldı. Ben ona karşı çıktım. Burada çok farklı talepler gündeme geldi. Bunlardan biri de HDP'li vekiller tahliye olsun talebiydi. "Öcalan'ın heykelini Kürdistan'a dikeceğim" diyen biri hakkında nasıl böyle bir talepte bulunabilirsiniz. Öcalan'da ve PKK'da adalet var mı? Biz baştan uyardık. Bu yürüyüşü FETÖ ve PKK ile yürüyüş yapmayın dedik. FETÖ'nün mağdur ettiği binlerce insan var. Fetullah "cezaevleri boşaltılsın" derse kimse ciddiye almaz. Ama bunu Kılıçdaroğlu söylerse bir karşılığı var. Biz bu yüzden itiraz ettik CHP'nin yürüyüşüne.

CHP YÜRÜYÜŞÜ FETÖ VE PKK'YA MORAL DESTEĞİ OLDU

Yani bu yürüyüş FETÖ ve PKK'ya moral desteği mi oldu?
Elbette bu hem PKK hem de FETÖ için moral desteği oldu. Bakın Hendek siyaseti çökmüştü. PKK Kürt halkı tarafından dışlandı. CHP ne yaptı? Kürt halkının dışladığı gruplarla birlikte yürüyerek moral desteği verdi. Onların getirdiği adalet midir? Bence bu yürüyüş inandırıcı değildir ve boşa emektir. Bu yürüyüşte FETÖ'nün bir moral bulduğu muhakkak. Belki yakında bir genel af söylentileri çıkarıp beyaz sayfa açalım diyebilirler.

KILIÇDAROĞLU KASET KOMPLOSUNU ANLATSIN?

Ceyhan Bey, Kılıçdaroğlu her konuda konuştu ama Baykal'a kurulan kaset kumpası konusunda hiç konuşmadı. Sizce bu gizlilik neden?
Baykal'ın avukatı benim bir dönem asistanımdı. Baykal'ın bu konunun üzerine gittiğini çok iyi biliyorum. Bu kumpası kuranlar FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklu bulunuyor. Baykal'a kaset komplosundaki FETÖ parmağı kitaplara da konu oldu. Bu konunun kamuoyuna çok iyi açıklanması gerekir. Bu konuyu açıklaması gerekir iki isim var. Birisi Deniz Baykal diğeri ise Kemal Kılıçdaroğlu. Baykal'a kaset komplosu 15 Temmuz darbesinin ön hazırlığıydı. Ha darbe ile siyasi partiyi kapatmışsın ha kasetle istediğin adamı istediğin yere getirmişsin. İstediğin siyasetçiyi kasetle tasfiye etmişsin. Madem adalet diyorsun bunun yaptırımlarının da takipçisi olacaksın.

TEK BİR FETÖ'CÜ BEN FETULLAHÇIYIM DİYEMEDİ?

Marmaris ve Ankara'daki son duruşmalarda yine FETÖ şovu gündemdeydi. FETÖ'cü hainler kime güveniyor?
12 Mart, 12 Eylül davalarına girdim.Örgüt davalarını izledim. Bütün üyeler örgütlerini açıklamaktan çekinmezler. Mesela Deniz Gezmiş Dev-Genç üyesiydi ve mahkemede bunu inkar etmedi. Ancak FETÖ üyeleri bunların dışında. Hiçbir FETÖ üyesi ben örgüt üyesiydim demedi.

250 FETÖ'CÜ DİNLEDİM BİRİ BİLE İTİRAF ETMEDİ

FETÖ üyeleri darbeci olduklarını itiraf ediyor ama Fetullahçı olduklarını-bütün delillere rağmen- inkar ediyor. Bunun sebebi nedir sizce?
O "kahraman" tişörtü giyen sanığa "sen cemaatçi misin" de. "Değilim" cevabını alacaksınız. Ben Genelkurmay davasında birçok sanık dinledim. FETÖ'cü olduğu bilinen bir general "Ben darbeciyim ama FETÖ'cü değilim. Ailem sosyal demokrat" şeklinde bir savunma yapmıştı. Burada özgüven yok bence. Neden Fetullahçı değilim diyor? Bunun birkaç sebebi olabilir. FETÖ gibi hain bir örgütle birlikte anılmak istemiyor olabilirler. Örgütünden utanıyor olabilir. Ben 250 sanık dinledim. Tek bir deniz yüzbaşısı "ben cemaatçiydim ama ayrıldım, 15 Temmuz benim için milattı. Benim hayatımı kararttılar" dedi. Onun dışında tek bir kişi görmedim.

KOSKOCA AMİRALLER GÜLEN'İN RÜYALARINA İNANIYOR!

Fetullah'ı aklamak gibi bir niyetleri olamaz mı?
FETÖ'cü olarak anılmak çok kötü bir imaj. Muhalif bir darbeci olmak batı nezdinde daha sempatik olabilir diye düşünüyor olabilirler. Ayrıca bu Fetullah'ın rüyalarını da yabana atmayın. Bunlara inananlar hem dünyalarını hem de ahiretlerini yakıyorlar. "Yaz sıcakları bitmeden tahliye olacaksınız, Hocaefendi rüya gördü" dediler. Bu rüyalarla itirafçı olmaktan vazgeçen FETÖ'cü askerler var. Koskoca FETÖ'cü generaller, amiraller bu rüyaya inanıyorlar.

DARBE ÇOK ZOR AMA KAOS ÇIKARMAK İSTEYEBİLİRLER

Yeni darbe senaryoları yazılıyor, çiziliyor. Bunlar için ne diyeceksiniz?
Türkiye'de bu iş büyük ölçüde bitti. Bir daha darbe yapmaları mümkün değil. Yaparlarsa sonuçlarının darbeciler açısından çok daha ağır olacağını bilirler. Belki Rus Büyükelçi suikastinde olduğu gibi kaos amaçlı siyasi suikastler yapabilirler ama yeni bir darbe çok zor.

ABD'DE VEFA YOKTUR FETÖ'YÜ DE KULLANIR VE ATAR

ABD açısından FETÖ hala kullanışlı bir örgüt mü?
Bütün Afrika ve Asya ülkelerindeki FETÖ merkezleri yabancı istihbarat merkezleri gibi çalışıyor. CIA oralarda faaliyetlerini sürdürdüğü için bir süre daha Fetullah'a destek çıkacaktır. Ama ABD için vefa diye bir şey yoktur. Henüz Fetullah'ın işi tam bitmedi ABD açısından.

BİZE ULAŞIN