Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Almanya'ya sert uyarı

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Almanya'ya sert uyarı

Son dakika! Çırağan Sarayı'nda İkitelli İstanbul Şehir Hastanesi kredi anlaşması imza töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, buradan Alman dostlarıma ve tüm dünyaya şunu hatırlatmak istiyorum dedi ve şunları kaydetti: Türkiye'yi karalamaya gücünüz yetmez. Bu tür şeylerle de bizi korkutmaya gücünüz hiç yetmez.

  • Gündem
  • Cuma 21.07.2017 15:27

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çırağan Sarayı'nda İkitelli İstanbul Şehir Hastanesi kredi anlaşması imza töreninde konuştu.

İmza töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu anlaşmanın böyle bir dönemde gerçekleşmesini ayrıca anlamlı buluyorum. Yaklaşık 1,5 milyar dolarlık bu finansman anlaşması Türkiye'nin uluslararası kredibilitesinin yüksekliğine işaret ediyor. Bu vesileyle Japon dostlarıma ayrıca teşekkür ediyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Almanya'ya sert uyarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

"JAPON DOSTLARIMIZ 15 TEMMUZ'UN HEMEN ERTESİ HAFTASINDA..."

15 Temmuz darbe girişiminin hemen ertesi haftasında Japon dostlarımızla Rönesans inşaat yetkilileri bu anlaşma ile ilgili görüşmek üzere Ankara'da bir araya gelmişlerdir. Kimilerinin kuru bir 'geçmiş olsun' beyanından dahi imtina ettiği bir dönemde böylesine yüksek meblağdaki anlaşmanın görüşmelerini aynı kararlılıkla devam ettirmek ancak gerçek dostların yapabileceği bir davranıştır. Buradan ülkemize olan güvenleri için Japon dostlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum. Şimdi Japon dostlarımızla önemli bir anlaşmanın da arefesindeyiz. Sinop'taki nükleer enerji santrali için de kendileriyle çalışacağız. Türk milleti zor zamanlarda yanında olan dostlarını unutmayacaktır. Bizimle çalışmak isteyen herkese ülkemizin kapılarının açık olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Biz böylesine iyi niyetle muhataplarımıza yaklaşmaya çalışırken bazılarının siyasetle ticareti birbirine karıştırdığını görüyoruz.

Alman ekonomi bakanının hiçbir mesnede dayanmayan tamamen dolaylı mesajlarla ülkemizde yatırım yapan şirketleri ürkütmeyi, tedirgin etmeyi amaçlayan beyanlarını şiddetle kınıyorum. Bu asla siyasete siyasette temsil makamında olanlara yakışmaz. erör ile teröre bulunanları lütfen birbirine karıştırmayın. İstihbarat Teşkilatımı, İçişleri bakanımı arayarak bizzat sordum. Dün arkadaşlarımdan aldığım cevap şu: Hiçbir Alman şirketi ile ilgili soruşturma yok, hepsi yalan. Alman dostlarıma, tüm dünyaya şunu hatırlatmak istiyorum; Türkiye'yi karalamaya gücünüz yetmez. Bu tür şeylerle de bizi korkutmaya gücünüz hiç yetmez.

"ALMANYA KENDİNE ÇEKİ DÜZEN VERSİN"

Alman ekonomi bakanının hiçbir mesnede dayanmayan tamamen dolaylı mesajlarla ülkemizde yatırım yapan şirketleri ürkütmeyi, tedirgin etmeyi amaçlayan beyanlarını şiddetle kınıyorum. Bu asla siyasete siyasette temsil makamında olanlara yakışmaz. erör ile teröre bulunanları lütfen birbirine karıştırmayın. İstihbarat Teşkilatımı, İçişleri bakanımı arayarak bizzat sordum. Dün arkadaşlarımdan aldığım cevap şu: Hiçbir Alman şirketi ile ilgili soruşturma yok, hepsi yalan. Alman dostlarıma, tüm dünyaya şunu hatırlatmak istiyorum; Türkiye'yi karalamaya gücünüz yetmez. Bu tür şeylerle de bizi korkutmaya gücünüz hiç yetmez. Biz bugüne kadar Türkiye'de faaliyet gösteren Alman firmalarını nasıl güvence altında çalıştırdıysak bundan sonra da aynı şekilde güvence altında çalıştırmaya devam ederiz. Onların garantisi, güvencesi biziz. Biz kazan kazan esasına göre onlarla bugüne kadar çalıştık. Şu anda olayı farklı mecraya çekmek suretiyle Almanya'nın Türkiye olan münasebetlerini burada zedelemek, lekelemek isteyenler yanlış yolda gidiyorlar. Elimizde video kasetlerle deliller var. PKK'ya gösteri yapmasına müsade eden Almanya bunu neyle izah edecek. Almanya kendine çeki düzen vermelidir. Bizi böyle tehditlerle ürkütemez. Kendi yargıları ne kadar bağımsızsa bizim yargımız onlardan daha bağımsız. Ülkemizin istihbarat ve güvenlik kuruluşları bellidir. Biz kabile ya da çadır devleti değiliz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir geçmişi vardır.

"DEDİKODULARLA DEVLET YÖNETİLEMEZ" / "GÜCÜNÜZ YETMEZ"

Alman şirketlerine ülkemizin kapıları ve milletimizin gönlü açıktır. Dünyada serbest piyasa denen bir şey var. bunlar bunu da bilmiyor. Hasbelkader yakaladıkları zenginlikle Türkiye'yi tehdit ediyorlar. Bu iddiaları ortaya atanları ispata davet ediyorum. Türkiye için seyahat uyarısını da son derece kasıtlı buluyorum. Ülkeler dedikodu ile yönetilemez. G-20'de görük. Antalya'da yaptığımız zirve hala konuşuluyor. Bu denli özgürlükleri benimsemiş bir Türkiye, demokrasiyi oturtmuş Türkiye'ye kimse kara çalamaz. Bu tür beyanlarda bulunan herkesi ülkelerin egemenlik haklarına saygı göstermeye davet ediyorum.

KATAR KRİZİ

Türkiye bu ülkelerde yaşayan herkesi kardeşi olarak görmektedir. Körfez'deki dostlarımızın yaşadığı kriz bizi üzmüştür. Kardeşler arasındaki ihtilafın kalıcı olmaması için çaba göstereceğiz. Körfez ülkelerindeki kardeşlerimizi destekliyoruz ve hepsi ile çalışmak istiyoruz. Siyasi sorunlar gelip geçicidir. Ekonomik ilişkiler kalıcıdır. Türkiye bu kardeşlerimizin ikinci evidir ve öyle kalacağına inanıyorum.

"ŞU ANDA 21 PROJE İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR"

Hep söylediğim gibi, şehir hastaneleri benim hayalim olan bir projeydi. Başbakanlığım sürecinde çok emek verdiğim bu proje önünde engeller çıkarıldı. Şehir hastaneleri birinci derecede sadece büyük şehirlerimizi hedef alan projelerdir. 2015 yılında ilk 15 hastane için imzalar atıldı. Ancak henüz inşaatına başlayamadıklarınız var. Böyle bir gecikme için son derece müteessirim. Kayseri, Adana, Ankara Bilkent ve Manisa şehir hastanelerini bu yıl sonuna kadar açacağız. Elazığ, Konya şehir hastanelerini 2019 yılında devreye almayı planlıyoruz. Şu anda 21 proje ile ilgili çalışmalar sürüyor. Bu projeler dünyada sağlık hizmetinin standardının yükselmesine inanıyorum. Biz reformu çoktan tamamladık. Daha büyük bir reform peşindeyiz, ülkeni yaşat ki devlet yaşasın. İnşallah 2023 hedeflerimizi gerçekleştirerek bu hizmetleri çok daha yüksek bir seviyeye çıkaracağız. Dünyadaki kamu özel sektörü projelerinin yüzde 40'ını gerçekleştiren Türkiye, pek çok projeyi kısa sürelerde hayata geçirmiştir.

"KİMİ ÜLKELERİN VE KURULUŞLARIN FOYASI HER HADİSE İLE BİRAZ DAHA ORTAYA ÇIKIYOR"

15 Temmuz darbe girişimi gibi bir ülkenin başına gelebilecek felaketi yaşadığı dönemde dahi Türkiye yatırım yapılabilir bir ülke olmuştur. Türkiye gerçeği apaçık ortadadır. Kimi ülkelerin ve kuruluşların foyası her hadise ile biraz daha ortaya çıkıyor. Kendi elleriyle kendi güvenilirliklerini yok edenlerle bizim işimiz yok, yolumuz da aynı değil. Türkiye, yeniden şekillenen dünya siyasetinde ve ekonomisinde kendine en doğru, en adil, en kazançlı yeri mutlaka bulmuştur, bulacaktır. Ne terör örgütlerinin azgın saldırıları ne de uluslararası düzeyde sergilenen ikiyüzlülükler buna engel olabilir.

BİZE ULAŞIN