Tepki yeri sinagog değil konsolosluk olmalı

"Tepki yeri sinagog değil konsolosluk olmalı"

İsrail Devleti'nin Mescid-i Aksa'da yaptığı zulüm dün akşam İstanbul'da yer alan Neva Şalom Sinagogu önünde protesto edildi. Ancak sosyal medyada protestoların yerinin sinagog değil konsolosluk olması gerektiğine yönelik tepkiler yükseldi. Öte yandan TBMM İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta da, Mescid-i Aksa'da yaşananlar nedeniyle İstanbul'da sinagog önünde eylem yapılmasına tepki göstererek bu tür protestolar hakkında "Birliğimizi bozacak davranışlardır." şeklinde uyarısı oldu.

  • Gündem
  • Cuma 21.07.2017 21:19

Geçtiğimiz hafta Kudüs'teki Mescid-i Aksa'da İsrail polisi 3 Filistinliyi öldürmüş, ardından da Mescid-i Aksa'yı Cuma namazı öncesinde kapatmıştı.

DEDEKTÖR KONULDU

Geçtiğimiz hafta yaşanan bu gelişmelerin ardından da İsrail Devleti Mescid-i Aksa önüne dedektör koyarak mescide girmek isteyenlerin üzerini aramış bu yaklaşımları da Müslümanlardan tepki toplamıştı.

SİNAGOG ÖNÜNDE PROTESTO

Bu uygulamalar dün akşam İstanbul'da bulunan Türkiye'deki Musevi vatandaşların ibadetlerini yaptığı Neva Şalom Sinagogu önünde protesto edildi.

Sinagog önünde toplanan grup ellerinde pankartlarla tepkilerini gösterdi.

Türk Yahudi Toplumu ise gösteriyle ilgili; "Bu akşam Neve Şalom sinagogumuz önünde yapılan provokatif gösteriyi kınıyor, ilgili makamlardan gereginin yapılmasini bekliyoruz." açıklamasını yaptı.

"BİRLİĞİMİZİ BOZACAK DAVRANIŞLARDIR"
TBMM İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Mescid-i Aksa'da yaşananlar nedeniyle İstanbul'da sinagog önünde eylem yapılmasına tepki gösterdi.

İsrail'in, Türkiye Yahudilerinin ibadet mekanı olan sinagog önünde protesto edilmesinin yanlışlığına işaret eden Usta, "İsrail'in yaptığı yanlıştır. Ama öbür taraftan bunu fırsat bilip de bizimle birlikte yıllardır barış içinde yaşayan farklı dine mensup insanlara da saldırılara müsaade etmemek lazım. Böyle bir şeye bizim insanımız fırsat vermeyecektir. Ama bu tür provokasyonlara çok açık durumdayız, bu bir gerçek. Buna karşı uyanık olmalıyız, bir olmalıyız" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN