Böken'in 15 yıla kadar hapsi istendi

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan eski TRT Haber ve Spor Dairesi Başkan Yardımcısı, eski TRT Haber Kanal Koordinatörü Ali Ahmet Böken hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame tamamlandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Böken'in "örgütün kurum içindeki yapılanmasında aktif rol aldığına" yer verildi.

Böken'in 15 yıla kadar hapsi istendi

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında tutuklanan eski TRT Haber ve Spor Dairesi Başkan Yardımcısı, eski TRT Haber Kanal Koordinatörü Ali Ahmet Böken hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle düzenlenen iddianamede, Böken'in "örgütün kurum içindeki yapılanmasında aktif rol aldığı" belirtildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanarak Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede, 18 Ağustos 2016'da sevk edildiği mahkemece tutuklanan Böken'in sözleşmeli personel olarak TRT'ye girdikten sonra hızlı bir şekilde üst görevlere atanarak kurum içinde etkin bir konuma geldiği, asli kadrosunun ise mütercim spiker olduğu bildirildi.

Böken'in örgütün kurum içindeki yapılanmasında aktif rol aldığı belirtilen iddianamede, sanığın görev yaptığı dönemde, TRT'de haber ve yayınların örgütün amacı doğrultusunda biçimlendirilip sunulduğu vurgulandı.

İddianameye göre Böken, örgüt içi şifreli haberleşme programı ByLock'u cep telefonuna indirip kullandı ve bu program üzerinden çok sayıda kişiyle örgüt yararına görüşmeler yaptı. Böken'in diz üstü bilgisayarı, 18 Aralık 2013'te formatlanıp işletim sistemi yeniden kuruldu. 21 Temmuz 2016'da ise Böken'in bilgisayarındaki tüm hesap verileri kalıcı şekilde silindi. Böken'in, adına kayıtlı telefondan örgütün üst düzey yöneticilerinden Naci Tosun ile görüştüğü tespit edildi.

Böken, terör örgütünün, mensuplarına Bank Asya'ya para yatırmaları talimatını verdiği dönemde söz konusu bankadaki mevduatını artırdı. SGK kayıtlarına göre Böken, Dünya Radyo Yayıncılık, Feza Gazetecilik, Sem Haber Ajansı ve Samanyolu Yayıncılık Hizmetleri AŞ'de çalıştıktan sonra 25 Mart 2009'dan itibaren TRT Genel Müdürlüğüne geçti.

İddianamede Ali Ahmet Böken hakkında "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

BYLOCK GÖRÜŞMELERİ İDDİANAMEYE GİRDİ

İddianamede, Böken'in, örgütün haberleşmede kullandığı ByLock üzerinden yaptığı yazışmalara da yer verilerek, "Söz konusu yazışmalar, sanığın tarafsız kamu yayıncılığı görevinin dışına çıkarak, örgüt yararına faaliyette bulunduğunu gösteriyor" değerlendirmesinde bulunuldu.

TANIK BEYANLARI

İddianamede, Böken hakkında tanık ve bilgi sahibi olarak ifade veren kişilerin beyanlarına da yer verildi. Tanıklardan T.Y, 2009'daki sınavla yüzlerce FETÖ mensubunun TRT'ye alındığını söyledi.

"Sınav sonuçlarının yer aldığı liste 21 Ocak 2010 günü saat 22.20 sıralarında TRT'nin internet sitesinden açıklandığında ortaya çıkan skandal, bugün yaşananlara ışık tutmaktadır." ifadesini kullanan T.Y, şöyle devam etti:

"TRT Bilgi İşlem Dairesinin, excel dosyasındaki gizli bölümünü silmeden sınav sonuç listelerini yayınlamasıyla skandal ortaya çıkmıştı. Zira listelerde yer alan bazı isimlerin yanında,'E. şahsen tanımıyor', 'E.Y. kefil değil' gibi notların düşülmesi sınavda şaibe olduğunun açık göstergesidir. Listede 35. sırada yer alan A.B.Ü. ve 36. sırada yer alan F.O'nun isimlerinin yanlarına düşülen notların dışında,13 kişilik bir listenin başında da büyük harflerle 'orta' yazıyordu. Bu skandal uygulama sehven yapılmış hata gibi gözükse de detaylar incelendiğinde FETÖ/PDY yapılanmasının planlı bir kadrolaşma hareketi olduğu görülecektir. Zira sınavı kazanan adayların yanına düşülen notta belirtilen E.Y, TRT'deki FETÖ yapılanmasının militan isimlerinden olup, FETÖ soruşturması kapsamında kurumla ilişiği kesilmiştir. Personel alım jürilerindeki pek çok isim yürütülen soruşturma kapsamında kurumla ilişiği kesildiği ya da açığa alındığı düşünüldüğünde durumun ciddiyeti daha iyi anlaşılacaktır."

T.Y. beyanında, "2009 yılından sonra kuruma alınan personelin, kurum tarihinde örneği görülmemiş sayıda yurt dışı eğitim, burs ve benzeri görevlendirmelerle bütün masrafları TRT'den karşılanmak üzere yurt dışına gönderilmesi incelenmelidir." ifadesine yer verdi.

"CEMAATTEN OLUP OLMADIĞIMI TEYİT ETMEYE ÇALIŞTI"

Tanık B.G, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosuna verdiği ifadede, "TRT Ankara bürosunda staja başladım. Eskiden tanıdığım Arif Erdem ile karşılaştım. TRT'ye girdiğimi söyledim. 'Orada bizim Ahmet var, arayayım' dedi ve Ahmet Böken'i aradı. Ona 'Arkadaşımız, sahip çık. Yanına gönderiyorum' dedi. Ahmet Böken'in yanına gittim. Beni kabul etti. Cemaatten olup olmadığını teyit etmeye çalıştı. Örgütten uzaklaşmaya çalıştığımı söylemedim. Beni örgüt içinde düşünerek sahiplendi. TRT Haber'e aldırdı. Malezya'ya gönderdi." diye konuştu.

İDDİALARI REDDETTİ

Böken'in emniyette avukatı huzurunda verdiği ifade de iddianamede yer aldı. Hakkındaki iddiaları reddeden Böken, etkin pişmanlıktan faydalanmak istemediğini söyledi.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinden 1994 yılında mezun olup aynı yıl HBB televizyonunda stajyer muhabir olarak göreve başladığını anlatan Böken, 2009'da sözleşmeli personel olarak girdiği TRT'de 2011'de kadro aldığını söyledi.

Hiçbir vakıf, dernek ve sendikaya üye olmadığını belirten Böken, örgüte ait Zaman gazetesi ile Sızıntı ve Aksiyon dergilerine 1996 yılında abone olduğunu, aboneliği 2008'de sonlandırdığını belirtti.

Bank Asya'daki hesabını Samanyolu TV'den ayrıldıktan sonra kullanmadığını öne süren Böken, ByLock iddiasını da reddetti. FETÖ ile bağlantısının bulunmadığını savunan Böken, örgütün hiçbir faaliyetine katılmadığını, himmet ya da bağış adı altında örgüte para vermediğini, örgüt adına para toplamadığını iddia etti.

Öte yandan, Böken, Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesinde 18 Temmuz Salı günü hakim karşısına çıktı.

BİZE ULAŞIN