Patriot kullanınca endişe vermiyor mu?

Patriot kullanınca endişe vermiyor mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’dan alınacak S-400’ler için ‘Endişeliyiz’ diyen ABD’ye tepki gösterdi: Niye endişe verici olsun? Farklı silah kullanıldığında yok, S-400 kullanılınca mı var. Görüşmeler büyük ölçüde bitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 gün süren Körfez ülkeleri ziyareti dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Kritik dönemde gerçekleşen Körfez ülkeleri seyahatinin başarılı geçtiğini söyleyen Erdoğan, Katar meselesinin çözümü noktasında neler yapılabileceğini, ülke olarak nasıl katkıda bulunabileceğini birlikte istişare ettiklerini kaydetti.
ABD'nin "endişe verici" bulduğu, Rusya'dan alınacak S-400'lerle ilgili gerekli adımların atılacağını da belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunun endişe verici hiçbir tarafı yok. Patriot kullanılınca endişe vermiyor mu? Bu bizim için çok önemli. Çünkü Türkiye artık geleceğine yönelik güvenlik noktasında bütün simülasyonunu buna göre yapıyor. Yol haritamızı da buna göre belirliyoruz" diye konuştu.
Katar'ın egemenlik haklarının korunması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar'a yaptığı ziyaretlere ilişkin şunları söyledi: "Hadimü'l-Haremeyni'ş-Şerifi olan Kral Selman'a krizin çözümünde kendisinde büyük beklentilerimiz olduğunu ifade ettim. Kuveyt ziyaretimizde, Kardeşim Şeyh El-Sabah'a, körfez krizindeki arabuluculuk çalışmalarını desteklediğimizi ve bu yönde katkı sunmaya hazır olduğumuzu bir kere daha ifade ettim.

KATAR'IN HAKLARI KORUNMALI
Katar'da ise Emir Şeyh Temin ile görüşmelerimiz son derece verimli geçti. Kriz sürecince soğukkanlı tutumunu takdirle karşıladığımızı ifade ettim. Ülke olarak Katar'ın egemenlik haklarının korunması, gözetilmesi gerektiğinin altını bir kez daha çizmek istiyorum."
Gazetecilerin Katar'daki Türk üssü konusundaki sorularını da cevaplayan Erdoğan, şöyle devam etti:
"Katar'daki Türkiye'nin üssü konusu, Suudi Arabistan ve Kuveyt'de gerçekleşen görüşmelerimizde gündeme gelmedi. Katar'da gündeme gelmesi tabiiydi. Daha neler yapabileceğimizi görüşme imkanımız oldu. Katar'ın son dönemde özellikle takındığı olumlu tavır, takdire şayandır."


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan, Katar ve Kuveyt'e gerçekleştirdiği ziyaretlerin ardından dün Türkiye'ye döndü. Ankara Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, Körfez ziyaretine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

YOL HARİTAMIZ S-400
Gazetecilerin, Rusya'dan alınacak olan S-400 hava savunma sistemine ilişkin, ABD'nin 'Endişe verici' şeklindeki açıklamalarını hatırlatması üzerine Erdoğan şu yanıtı verdi:
"Niye endişe verici olsun? Her ülke kendi güvenliği için belli tedbirleri almak durumundadır. Bu güvenlik tedbirlerini nereden sağlarsa oraya yönelik adımlarını atacaktır. Biz birçok kez Amerika ile de bu görüşmeleri yaptık. Ne yazık ki bunları temin edemediğimiz için ister istemez S-400 üzerinde bir planlama yaptık. Bununla ilgili birimler karşılıklı olarak yapıyorlar. Adımı da atacağız. Bunun endişe edici hiçbir tarafı yok. Farklı silah kullanıldığında endişe yok, ama S-400 kullanılınca mı var. Patroit kullanılınca endişe vermiyor mu? Bu tamamen karşılıklı olarak, hele hele ortak üretim noktasında Türkiye olarak biz kiminle ortak üretime girersek burayı da tercih ederiz. Bu da bizim için çok önemli. Çünkü Türkiye artık geleceğine yönelik güvenlik noktasında bütün simülasyonunu buna göre yapıyor. Yol haritamızı da buna göre belirliyoruz. Görüşmeler büyük ölçüde bitti."

ÜRDÜN KRALI'YLA GÖRÜŞTÜ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'ya dönüşü akabinde Ürdün Kralı 2. Abdullah ile de bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmenin ana konusunu Mescid-i Aksa'daki son gelişmeler oluşturdu. Erdoğan ve Kral 2. Abdullah can kayıplarına yol açan gerilimin bir an önce son bulması için İsrail'in tepkiye yol açan kısıtlamaları kaldırması gerektiğini vurguladı, sorunun çözülmesi için ortak çaba harcama konusunda mutabık kaldı.

KUTSALLARIMIZIN AYAKLAR ALTINA ALINMASINA SESSİZ KALMAYIZ
"Mescid-i Aksa'ya yönelik İsrail yönetiminin uyguladığı kısıtlamaların kabul edilemez olduğunu ifade ettik. Müslümanların ibadet hakkını yok sayan, Mescid-i Aksa'nın kutsiyetini ihlal eden bu adımlar gerilimi daha da tırmandırmaktadır. İbadetlerini yapmaya gelen Müslümanları teröristlerle eş tutmak büyük bir akıl tutulmasıdır. İsrail, bu tür hukuk tanımazlıklarla sadece kendine değil tüm bölgeye zarar veriyor. Mescid-i Aksa tüm Müslümanların gözbebeğidir. Kutsallarımızın ayaklar altına alınmasına sessiz ve tepkisiz kalamayız. Biran önce İsrail yönetiminde aklı selimin galebe çalmasını temenni ediyoruz. Kimden gelirse gelsin şiddeti maruz görmediğimizi ve mazur görmediğimizi özellikle ifade ediyorum. İsrail polisinin, Müslümanlara yönelik tutumunu doğru bulduğunu söyleyen İsrail Başbakanı Netenyahu'nun açıklamaları kabul edilemez. Bu konu BM'de, Güvenlik Konseyi'nde gündeme gelecektir. Eylül ayında yine gelecek. İsrail attığı bu adımlarla yanlışa gidiyor. Şunu da çok açık net söylüyorum yalnızlığa gidiyor."

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖREVİNİN BAŞINDADIR
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in görevden alındığı iddialarına ilişkin soruları da yanıtladı. Erdoğan, bu konuda henüz atılmış bir adım olmadığını belirterek, "Geleceğe yönelik sayın başkanın başka görevlerde devam etme arzusu söz konusu. Bu da tabii Sayın Başbakanla görüşmek, değerlendirmek suretiyle verilecek bir karardır. Henüz Başkan görevinin başındadır. Ne görevden alma, ne istifa, böyle birşey söz konusu değildir" açıklamasını yaptı.
BİZE ULAŞIN