Varank’ı şehit eden darbecilere 17’şer kez müebbet istendi

Varank’ı şehit eden darbecilere 17’şer kez müebbet istendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önünde, aralarında İlhan Varank’ın da olduğu 14 kişiyi şehit eden FETÖ’cü 50 darbeciye 17’şer kez müebbet hapis talep edildi

?FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni (İBB) işgal eden askerlerle ilgili soruşturma tamamlandı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank'ın ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank'ın da aralarında bulunduğu 14 kişiyi şehit eden 50 darbeciye 17'şer kez müebbet hapis istendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nun hazırladığı iddianameye göre; Darbe girişimi sırasından 53 asker, İBB'yi işgal etmek için geldi. 3'ü öldü, 50'si tutuklandı. Bunların 42'si erdi. Başsavcılık tarafından onaylanan iddianame, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. İşte detaylar:
15 Temmuz günü ve öncesinde yapılan darbe toplantılarında alınan kararla valilik, İBB ve AK Parti binalarının ele geçirilmesi görevi, Metris Kışlası'ndaki 47. Mekanize Motorlu Piyade Alay Komutanı Albay Sadık Cebeci'ye verildi.
Alay komutanının emriyle 2. Tabur 4. Bölük'teki subay, uzman çavuş ve erler, İBB'yi ele geçirmek için kışladan çıkıp Saraçhane'ye geldi. İBB binasını işgal eden yüzbaşılar Ömer Faruk Nazlıcan ve Cihan Şahin ile Er Emrah Akbulut, kendilerine engel olmak isteyen vatandaşlara ve polislere ateş etti. Emniyet güçlerinin silahlı müdahalesi sonucu etkisiz hale getirildiler.
Tutuklu 50 askerin TBMM'yi, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ve anayasal düzeni devirmeye teşebbüs suçlarından 3'er kez müebbet hapis cezasına çarptırılması talep edildi.
İBB önünde darbecilere engel olmaya çalışan 14 vatandaşın şehit edildiği belirtilen iddianamede, her şehit için de ayrıca darbecilere 14'er kez müebbet hapis cezası verilmesi istendi. Şüpheliler hakkında ayrıca öldürmeye teşebbüs ve örgüt suçlarından onlarca yıl hapis cezaları öngörüldü.
Darbecilere direnmek için sokağa çıkan, evli ve 2 çocuklu Prof. Dr. İlhan Varank da Saraçhane'deki İBB önünde şehit düştü. Darbecilere direnen 152 kişi yaralandı.

BİZE ULAŞIN