YAŞ’ta yeni komuta kademesi belli oldu

Başbakan Yıldırım başkanlığındaki YAŞ toplantısında 3 kuvvet komutanı emekli edildi. Yaşar Güler Kara, Hasan Küçükakyüz Hava, Adnan Özbal ise Deniz Kuvvetleri komutanlığına getirildi

YAŞ’ta yeni komuta kademesi belli oldu
Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) dün Başbakan Binali Yılıdırım Başkanlığı'nda Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirildi. Yaklaşık 4 saat süren toplantıda alınan kararlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından açıklandı. FETÖ ile mücadele kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki çalışmaların da ele alındığı Şûra kararları şöyle:
Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu emekli edildi.
Kara Kuvvetleri Komutanı Çolak'ın yerine Jandarma Genel Komutanı Org. Yaşar Güler getirildi. Bu kararla Güler'in Genelkurmay Başkanı olmasının da önü açılmış oldu.2014'te Orgeneral olan ve Hava Kuvvetleri Komutanı Ünal 1 yıl daha görev süresi bulunmasına rağmen emekliye sevk edildi. Ünal'ın yerine Hava Eğitim Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz getirildi. Küçükakyüz 15 Temmuz gecesi FETÖ'cü darbeciler tarafından kaçırılmıştı.
Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'nun yerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Adnan Özbal getirildi. Özbal, Oramiral olmamasına rağmen Donanmayı yöneten ilk komutan oldu.
6 general/amiral bir üst rütbeye, 61 albay ise general/amiralliğe terfi etti. 8 generalin görev süreleri 1 yıl, 159 albayın görev süresi 2 yıl uzatıldı. Terfi listesinin en dikkat çeken ismi ise FETÖ'nün darbe girişimi sırasında vücuduna isabet eden 7 kurşuna rağmen kışlasını darbecilere teslim etmeyen İstanbul Kartaltepe Kışlası Komutanı Albay Davut Ala oldu. Albay Davut Ala, tuğgeneralliğe yükseldi.
YAŞ kararları 30 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacak.'TERÖRLE MÜCADELE BAŞARIYLA SÜRÜYOR'
Başbakan Binali Yıldırım YAŞ toplantısı öncesi üyelere hitaben şunları söyledi:
Türkiye, terör örgütleri PKK, FETÖ ve DEAŞ ile mücadelesini başarılı bir şekilde sürdürmektedir.
15 Temmuz darbe girişimi milletimizin cesareti, Cumhurbaşkanımızın liderliği, hükümetimizin kararlılığıyla püskürtülmüş ve ülkemiz büyük bir felaketin eşiğinden dönmüştür.
Anayasa değişikliğiyle 94 yıllık yönetim geleneğimizde köklü bir değişikliğe gidilmiştir. Yeni sistem üniter yapıyı daha da tahkim etmiş, sürekli iktidar, kalıcı istikrarı garanti altına almıştır.
Bir yandan dostlarımızı arttıran, düşmanlarımızı azaltan dış politika eylemlerimize hız verirken, savunma ve iç güvenlik ihtiyacımızı kendi kendimize yeterli olacak şekilde tahkim edeceğiz.ANITKABİR'DE SAYGI DURUŞU VE DUA
YAŞ üyeleri, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen toplantı öncesi Anıtkabir'i ziyaret etti. Başbakan Yıldırım başkanlığındaki üyeler, Anıtkabir'de görevli komutanlar tarafından karşılandı. YAŞ heyeti daha sonra üzerinde "YAŞ üyeleri" yazan çelenkle Aslanlı Yol'dan yürüdü. Başbakan Yıldırım'ın, Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu. Yıldırım, saygı duruşunun ardından dua etti. Misak-ı Milli Kulesi'nde Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Yıldırım, şunları yazdı: "Melun darbe girişimi karşısında milletimizin gösterdiği diriliş ruhu bir kez daha kanıtlamıştır ki bu millet istiklalinden, istikbalinden asla vazgeçmeyecek, dün olduğu gibi bugün de canı pahasına bizi biz yapan değerlerini koruyacaktır. Milletimiz, 15 Temmuz'daki cesaretli ve kahraman duruşuyla tüm dünyaya asla esareti ve vesayeti kabul etmeyeceğini göstermiş ve vatanı namertlere çiğnetmemiştir."
BİZE ULAŞIN