AYM’den 70 bin FETÖ’cüye ret

FETÖ’nün bir planı daha boşa çıktı. AYM, OHAL KHK’larıyla ilgili 70 bin 771 başvuru için OHAL Komisyonu’nu adres gösterdi

AYM’den 70 bin FETÖ’cüye ret
Anayasa Mahkemesi, OHAL KHK'larıyla yapılan işlemlere ilişkin toplam 70 bin 771 başvuru için OHAL Komisyonu'nu adres gösterdi. AYM'nin bu kararı ile FETÖ'cülerin Yüksek Mahkeme'yi tıkamak için kurdukları plan boşa çıkarıldı. Mahkemeden karara ilişkin yapılan açıklamada, "Anayasa Mahkemesi tarafından, OHAL KHK'ları ile doğrudan yapılan işlemler ve OHAL kapsamında yapılan idari işlemler hakkındaki başvurulara ilişkin olarak, toplam 70 bin 771 başvuru, 685 sayılı KHK'nın 1. maddesiyle kurulan Olağanüstü Hâl İşlemleri İnceleme Komisyonu'na ve/veya idari yargı yollarına başvurulmaksızın bireysel başvuru yapıldığı için başvuru yollarının tüketilmemesi nedeniyle kabul edilemez bulunmuş ve bu kararların başvuruculara tebliğ işlemleri yapılmıştır" denildi.

KURALLARA UYGUN BAŞVURUN
Yüksek mahkemeye yapılan başvuruların resen OHAL Komisyonu'na gönderilmeyeceği belirtilen açıklamada, "Bu nedenle OHAL KHK'ları ile doğrudan yapılan işlemlere ilişkin olarak Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunan başvurucuların, Komisyona başvuru usulünü düzenleyen kurallara uygun olarak kendi durumlarını değerlendirip -gerek duymaları hâlinde- Komisyona başvuru yapmaları gerekmektedir" ifadeleri kullanıldı.
BİZE ULAŞIN