Yargıtay o teröristlerin cezasını onadı

Yargıtay o teröristlerin cezasını onadı
Diyarbakır'ın Bağlar İlçesinde bombalı saldırı hazırlığı içindeyken Glock suikast silahı ve el bombalarıyla yakalanan 2 teröriste, terör örgütü üyeliğinin üst sınırından verilen mahkûmiyet kararını Yargıtay oy birliğiyle onadı. Yargıtay 2 PKK'lı sıradan örgüt üyesi olmadıkları için verilen mahkûmiyet kararında bir isabetsizlik görülmediğine hükmetti.

İNTİHAR ETMEYE KALKTI
Diyarbakır merkez Bağlar ilçesindeki kırsal alanda bombalı saldırı hazırlığı yaparken yakalanan 2 PKK'lı teröristten Leyla Uyanık 18 yıl 8 ay, Baver İritaş ise 15 yıl hapisle cezalandırıldı. Dosyayı inceleyen Yargıtay 16. Ceza Dairesi, cezaları oy birliğiyle onadı. Kararda, bombalı saldırı için dağ kadrosundan gelen 2 teröristin polis takibini fark edince kaçmaya başladıkları ve Leyla Uyanık'ın cebindeki el bombasının pimini çekip intihar etmek isterken yakalandığı belirtildi.
Terör örgütünün çok sayıda teröristi şehir merkezlerine kaydırdığını, bu teröristlerin de şehir merkezlerinde bombalı saldırılar düzenlediğini belirten Yargıtay, 2 teröristin üzerinde ele geçen dokümanlara göre de Bağlar ilçesindeki eylemleri organize etmek üzere gönderildiklerini, üzerlerinde ele geçen suikast silahı ile el bombasını da olası bir çatışma halinde güvenlik güçlerine karşı hazır bulundurduklarını vurguladı.
Sürekli yer değiştirdikleri için üzerlerinde hücre evlerine ait çok sayıda anahtar bulunduğuna dikkat çekilen kararda, yerel mahkeme kararının oy birliğiyle onandığı belirtildi.

SIRADAN ÖRGÜT ÜYESİ DEĞİL
Kararda ayrıca, Leyla Uyanık'ın şehirlerdeki teröristlere kırsaldan gönderilen talimatları aktardığı, sıradan bir örgüt üyesi olmadığı, kırsal ile şehir arasında köprü görevi üstlenen, terör örgütünün de güvendiği kadrolardan olduğu için hakkındaki 18 yıl 8 aylık hapis cezasının usul ve yasaya uygun olduğu belirtilerek, alt sınıra indirilmediği anlatıldı.

ÜZERLERİNDE SALDIRI NOTU VARDI
Yargıtay kararında teröristlerin üzerinde Bağlar'da sözde özerklik ilanıyla hendek kazıp bombalı tuzaklamalar yapan teröristlere hitaben yazılmış talimat bulunduğu belirtildi. Kararda ayrıca şifreli notlarla telsiz görüşmeleri yaptıkları tespit edilen 2 sanıktan, Leyla Uyanık'ın üzerinde bölgedeki eylemlerin yaygınlaştırılması ve polise yönelik eş zamanlı saldırı talimatlarını içeren doküman bulunduğu vurgulandı.
BİZE ULAŞIN