Cehaletle okuyarak ve okutarak savaştı

Cehaletle okuyarak ve okutarak savaştı

Van'ın Erciş ilçesine bağlı Çobandüzü köyünde yaşayan 77 yaşındaki Mehmet Polat, eğitim alanında yaptıklarıyla 7'den 70'e herkesin takdirini topladı. İlkokul 3'ncü sınıfı kan davası nedeniyle yarıda bırakan Mehmet Polat yaşadığı köyde sadece iki kişinin okumayı bildiğini, köyde askerden gelen mektupları okuyacak kimseyi bile bulmakta zorluk çektiklerini fark edince cehalete savaş açtı. Önce bir imamdan yardım isteyip Arapça öğrendi ardından Türkçe öğrenip önce kanun kitapları olmak üzere eline ne geçerse okumaya başladı. Yüzlerce kitaptan oluşan bir kütüphanesi bulunan Mehmet Polat, yıllarca hayırsever ve yetkilileri biraraya getirerek 80 köye okul yapılması için öncülük etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2010'dan bu yana çektiği 'Sıra Dışı Okurlar' belgeselinin ilkine konu olan Polat SABAH'a konuştu.

ÜLKEMİZİ OKUYARAK İLERİ GÖTÜRECEĞİZ: İnsanlar kahvehanelerde zamanlarını boşa geçirirken ben kütüphanelere giderek her gün yeni bilgiler öğreniyorum. Gençlerimizin ve çocuklarımızın da öğrenmelerini istiyorum. Ülkemizi eğitim, sağlık ve teknolojide daha ileriye okuyarak götüreceğiz. Çocuklarımız benim gibi eğitimlerine ara vermesin diye bölgemizdeki hayırseverler ve yetkililerle görüşerek 80 köye ilkokul, ortaokul ve lise yapılmasını sağladım. Hiçbir köyün okulsuz kalmasını istemedim. 77 yaşındayım ama diyorum ki 'Okumanın ve okutmanın yaşı olmaz'

BİLGİ EN BÜYÜK GÜÇTÜR: Felsefeden dinler tarihine; edebiyattan fiziğe kadar her alanda kitap okuyorum. Yüzlerce kitaptan oluşan kütüphanem var. Kitaplarım torunlarıma bırakacağım en büyük mirasımdır. İlk emri 'Oku' olan yüce bir dine inanıyoruz. Eğer okursak kendi gücümüzün farkına varır, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine taşırız. Bilgi en büyük güçtür.

VAN VALİLİĞİ'NDE GÖREV YAPTI
'Sıra Dışı Okurlar' belgeselinde "İki çeşit insan var. Ehil olanlar ve cahiller" diyen Polat 1987'de Van Valiliği İl Genel Meclisi üyesi oldu. 5 yıl boyunca bu görevde kalan Polat, merhum Turgut Özal'ın da kendisiyle görüşerek destek verdiğini söyledi.

OKUYAN İNSAN DEMOKRASİYE İNANIR
"Kitap okuyan insan ufkunu geliştirir, kendini aşar. Öğrendikçe insanlara ve yaşadığı topluma saygı duymakla birlikte ülkesi için çalışmaya devam eder. Okuyan insan her şeyden önce demokrasiye inanır."
BİZE ULAŞIN