Darbecilerin ceza almalarını görmek için hayatta kaldım

Mardinli gazi Algan çıktığı tankın üzerinde darbeciler tarafından sırtından vuruldu. Algan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o geceki kararlılığı ve darbecilerin hüküm giyeceği günü görme arzusunun 13 aylık yaşam mücadelesinde kendisine güç verdiğini söyledi

Darbecilerin ceza almalarını görmek için hayatta kaldım
İhanet gecesi darbecilerin tanklarını durdurmak isterken, hainler tarafından vurulan ve tekerlekli sandalyeye mahkum kalan gazi Halil Algan (46), önceki gün kahraman gibi karşılandığı memleketi Mardin'de SABAH'a konuştu. 45 gün kaldığı yoğun bakım günleri ve 13 ay süren tedavi sürecinde yaşadıklarını anlatan Algan, "Hastanede tedavi görürken, hep ölüm ve yaşam arasında gidip geldim. Ama yaşamak için mücadele ettim. Doktorlar, uzun bir süre yürüyemeyeceğimi söylediklerinde bile yıkılmadım. Beni hayatta tutan en önemli nedenlerden biri FETÖ'cülerin cezalandırıldıklarını görmekti. Bir gün Türkiye'ye getirileceğine inandığım FETÖ elebaşısının yargı önünde hesap vereceği günü görmek için mücadele ettim. Çünkü, hastanede bana ateş eden darbeciler hep gözlerimin önüne geldi. Onların hesap verdiklerini görmek için Allah'a dua ettim. Bir bir yakalandıklarını görünce de yaşadığım tüm acıları unuttum. Şimdi onları yargı önünde hesap verirken görüyorum. Bu bana büyük güç veriyor" dedi.

"MİNNET DUYUYORUM"
Algan, "O gece darbeciler halkın vergileri ile alınan silah ve tankları halka doğrulturken, uçaklar Ankara ve İstanbul semalarında uçarken, kimse halkı darbecilere karşı koymaya çağırmayı düşünemedi. Sayın Cumhurbaşkanımız ise büyük bir metanetle ve kararlılıkla halkı sokağa çağırarak, ülkemizi karanlık bir noktadan döndürdü. Bu nedenle Cumhurbaşkanımız da bana hep güç verdi. Ona minnet duyuyorum" diye konuştu. Kahraman Gazi'nin eşi Melike Algan (40) ise, "Aylarca eşimin bir kelimesine bile hasret kaldık. Şimdi tedavisini bitirip Mardin'e geldik ve bayram sevincini erken yaşadık. Rabbime şükürler olsun ki onu bize bağışladı. Bu devlet, bu millet uğruna şehit olmak için sokağa çıkmıştı ama Allah kendisine nasip etmedi. Yine de vatan uğruna bedeninin yarısını feda etti. Allah devlet büyüklerimizden de razı olsun. Bizi hiç yalnız bırakmadılar" dedi.

'YENİDEN İŞLERİMİN BAŞINA GEÇECEĞİM'
22 yıl önce Mardin'den İstanbul'a yerleşen ve iyi derecede Arapça bilmesi nedeniyle Orta Doğulu işadamlarına 10 yıl tercümanlık yapan Algan, kendi ithalat ve ihracat şirketini kurdu. 12 yıldır Orta Doğu ülkelerine tekstil ve beyaz eşya ihracatı yapan Algan, biraz toparlandıktan sonra yeniden işlerinin başına geçeceğini söyledi. 20 yaşındaki oğlu Hasan Algan askerde olan gazinin 22 yaşındaki kızı Elif Algan ise İstanbul'da çalışıyor.

BİZE ULAŞIN