Eski Bakan Ahmet Tevfik Paksu toprağa verildi

Eski Bakan Ahmet Tevfik Paksu toprağa verildi

Kaldırıldığı hastanede ciğerlerinin su topladığı belirlenen Ahmet Tevfik Paksu, doktorların tüm müdahalelerine rağmen hayatını kaybetti. Paksu için memleketi Kahramanmaraş'ta tören düzenlendi. Ulu Cami'nde düzenlenen törene ailesi, siyasiler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

  • Gündem
  • Salı 29.08.2017 15:50

Cenaze namazının ardından polisler tarafından omuzlara alınan Ahmet Tevfik Paksu'nun Türk bayrağına sarılı tabutu, bir süre taşındıktan sonra cenaze aracına konuldu.

Paksu'nun cenazesi Şeyh Adil Mezarlığı'nda toprağa verildi.

NECMETTTİN ERBAKAN'IN YOL ARKADAŞIYDI

Ahmet Tevfik Paksu, 1966'daki senato seçimlerinde Kahramanmaraş'tan Cumhuriyet Senatörü seçildi. Paksu daha sonra 26 Ocak 1970'te merhum başbakanlardan Necmettin Erbakan öncülüğünde kurulan Milli Nizam Partisi'nin 18 kişilik kurucular kurulunda yer aldı. Partinin kapatılmasından sonra Ahmet Tevfik Paksu, yine Erbakan ile birlikte hareket etti ve siyasete Erbakan'ın liderliğinde kurulan Milli Selamet Partisi'nde devam etti. 1973 seçimlerinde Kahramanmaraş'tan milletvekili seçilen Ahmet Tevfik Paksu, 31 Mart 1975'te kurulan hükümette Çalışma Bakanı oldu. Türkiye'nin 23'üncü Çalışma Bakanı olan Paksu, bu görevi 11 Kasım 1976 tarihine kadar yürüttü. Kahramanmaraş'tan kabineye giren ilk isim olan Ahmet Tevfik Paksu, 1983'te Suudi Arabistan'ın eski kralı Faysal'ın oğlu Muhammed bin Faysal'ın kurduğu İslami banka zinciri Faisal Finans'ın Türkiye şubesinin kurucuları arasında yer aldı. Paksu, siyasetin dışında şair ve yazar kimliğiyle de tanınıyordu.

BİZE ULAŞIN