Zulme rıza göstermek de zulümdür

Başbakan Yıldırım, bayram namazı sonrası Arakan’daki Müslüman katliamına dikkat çekti. Yıldırım, BM’nin daha aktif rol alması gerektiğini vurgulayıp, “Aksi halde bu kurumun güvenilirliği daha da sorgulanır hale gelir” dedi

Zulme rıza göstermek de zulümdür
Başbakan Binali Yıldırım, bayram namazını İstanbul'daki Süleymaniye Camisi'nde kıldı. Erken saatlerde Süleymaniye Camisi'ne gelerek sabah namazını da burada eda eden Yıldırım, Kanuni Sultan Süleyman'ın türbesini ziyaret etti. Namaz sonrasında vatandaşlarla bayramlaşan Yıldırım, kendisine sevgi gösterisinde bulunanlarla fotoğraf çektirdi. Basın mensuplarıyla da bayramlaşan Yıldırım, şu açıklamaları yaptı:

AH VAH YETMEZ: (Arakan'daki katliam) Sadece bir araya gelip 'ah vah, ne kadar kötü, yapmayın, etmeyin, kınamak' gibi yasak savma kabilinden tedbirleri değil bizatihi bu şiddete, bu katliama sebep olan Myanmar yönetimine daha etkin tedbirler ve müeyyideler getirilmesi lazım. Aksi halde Birleşmiş Milletler'in güvenilirliği sorgulanır hale geldi, daha da güven noktasında bu kurum insanlığın gözünde gittikçe alt sıralara düşecektir.

HESABINI VERECEKLER: Uluslararası toplumun daha aktif olması ve bu konuda farklı standardı terk etmesi gerekir. Zulüm, her tarafta zulümdür. Dünyanın neresinde olursa olsun zulme rıza göstermek de zulümdür. Türkiye geçmişte olduğu gibi bugün de kendi kapasitesinde bir yandan insani yardımları yapmaya çalışırken, diğer yandan bu zulmün, bu katliamın durdurulması ve orada yaşayan dindaşlarımızın üzerindeki bu baskının kaldırılması için gerekli çabaları, gerekli girişimleri sürdürmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın muhtelif devlet adamlarıyla, devlet başkanlarıyla yaptığı görüşmeler var. Bizim gayretlerimiz var. Bunlar devam edecek. Bir kez daha insanlık dışı bu katliamı, bu vahşeti şiddetle lanetliyoruz, er geç bunu yapanlar, kanun önünde, insanlık önünde hesabını verecektir.
Yıldırım, cuma namazını Ataşehir'deki Mimar Sinan Camisi'nde kıldı, cami çıkışı çocuklara hediye dağıttı.

ŞEHİTLERİ DUA İLE ANDI
Başbakan Binali Yıldırım, bayram mesajlarında şehit ve gazileri de andı. Yıldırım, "Bayramda sınır kapılarında, yurdun çeşitli yerlerinde milletin güvenliği, huzuru için, ülkenin bekası için gece gündüz demeden mücadele eden, bu uğurda şehit olan bütün güvenlik birimlerine, askerlere, koruculara, jandarmaya, şehit olanlara Allah'tan rahmet diliyorum. Gazileri de şükranla yad ediyorum. 15 Temmuz alçak darbe girişiminde şehit olan kardeşlerimizi rahmetle anıyorum, gazilerimizi minnetle, şükranla yad ediyorum. Allah birliğimizi daim eylesin. Bu bayramı, bayram tadında geçiremeyen bütün Müslüman kardeşlerimize Allah'tan yardım diliyoruz" dedi.


Başbakan Yıldırım'ın Türk Kızılayı'na verdiği vekaletle, Karadağ'ın Bijelo Polje şehrinde kurban kesildi. Yıldırım'ın kardeşi İlhami Yıldırım (üst sol 4) ve Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Fejzic'in (üst sol 3) de katılımıyla kesilen kurban, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Yıldırım'ın verdiği vekaletle Etiyopya'nın Harar şehrinde kesilen kurban da iki yetim ve bir ihtiyaç sahibi aileye teslim edildi.
BİZE ULAŞIN