İslam ülkelerine ve BM’ye Arakan çağrısı

Myanmar’daki kriz siyasi partiler arasındaki bayramlaşmaların da gündemini oluşturdu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karacan, Arakan Müslümanlarına yönelik katliama karşı herkesin sağır, dilsiz ve kör olduğunu söyledi

İslam ülkelerine ve BM’ye Arakan çağrısı
Kurban Bayramı'nın ikinci gününde siyasi partiler birbirine ziyarette bulundu. AK Parti'yi dün ilk olarak CHP heyeti ziyaret ederken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, Arakan Müslümanlarına yönelik katliamın bütün dünyanın gözü önünde cereyan ettiğini belirterek "Başta BM olmak üzere tüm Avrupa da dahil herkes sağır, dilsiz ve kör. Sayın Cumhurbaşkanımız, gerekli girişimlerde bulundu ama maalesef bir şekilde hâlâ Arakan'da Müslümanlara katliam devam ediyor" dedi. Karacan, İslam ülkeleri ve BM'yi zulmü görmeye davet ederek "Müslüman ülkelere sesleniyorum, lütfen Arakan'daki bu zulme sizler de 'dur' deyin. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın mücadelesiyle bir yere kadar... Tüm İslam coğrafyasının buraya müdahale etmesi lazım" diye konuştu. AK Parti'yi MHP, HÜDA PAR, Saadet Partisi, BBP, DSP ve Demokrat Parti de ziyaret etti.

İSABETLİ BİR SÖYLEM
AK Parti Milletvekili Murat Alparslan başkanlığındaki heyet ise MHP'yi ziyaret etti. Ziyarette MHP lideri Devlet Bahçeli'nin CHP'nin adalet kurultayında içki içilmesiyle ilgili "Kör Niko'nun meyhanesinde içsinler" ifadesi gündeme gelirken Alparslan, "Hem mekân hem plak olarak ifade edilse de aslında bu ülkenin bir ana muhalefet partisinin bu cennet vatanı emanet eden şehitlerimizin ruhlarını muazzep edecek bir tavır içinde bulunmasını ve bir anlamda ne kadar uygunsuzluğunu ifade edebilmesi anlamında çok isabetli bir söylem" dedi.

'TEMİZLİK SONRASI OHAL BİTER'
AK Parti Milletvekili Ahmet Gündoğdu başkanlığındaki heyet ise ilk olarak CHP'yi ziyaret etti. CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, OHAL'i gündeme getirdi. Gündoğdu ise "Olağanüstü hal devlete diz çöktürmek isteyenlerle bir mücadelenin adı. Bu temizlik yapıldıktan sonra bu da bitecek ama olağanüstü hal de kanun hükmünde kararnamesiyle diğer mevzuatlarıyla anayasal bir yetkidir" diye konuştu. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ve beraberindeki heyet ise MHP'yi ziyaret etti. CHP heyetini, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya karşıladı. Gök'ün "Kanunla düzenlenmesi gereken konuların KHK ile çıkarılarak ülkenin yönetilmesi keyfi bir anlayıştır" ifadesine MHP'li Karakaya '367' krizini hatırlatarak cumhurbaşkanlığı seçimi sisteminin değişmesinin, hükümet etme sistemini bozduğunu söyledi. Karakaya, "Allah'tan hükümet etme sistemi değişti, 2019'dan sonra böyle bir şey söz konusu olmayacak" karşılığını verdi.

ARAKAN'A SIRTIMIZI DÖNMEYECEĞİZ
AK Parti Genel Merkezi'nde teşkilatla bayramlaşma programı gerçekleştirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, yaptığı konuşmada, "Arakan'da katliam yapılıyor. 2 milyar nüfusa sahip İslam dünyası Arakan'daki vahşeti seyretmekten başka bir şey yapmıyor. Konu Müslümaların katli olunca tüm dünya susar. Müslümanlar ölürken Batı, BM, ölü taklidi yapar. Aynı Bosna, Suriye, Filistin, Mısır'da olduğu gibi. Arakanlı kardeşlerimize dünya sırtını dönse de biz sırtımızı dönmeyeceğiz" dedi. Bakan Sarıeroğlu, AK Parti'nin kongre süreciyle ilgili ise bundan sonra da birlik ve beraberlik içinde çalışacaklarını söyledi.
BİZE ULAŞIN