Türkiye'den Hollanda'daki ırkçı pankarta kınama

Hollanda'nın Venlo kentinde yapımı süren Tevhid Camisi'ne ırkçı pankart asılmasına Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'ndan tepki geldi.

Türkiye'den Hollanda'daki ırkçı pankarta kınama

Hollanda'da yapımı süren Tevhid Camisi'ne düzenlenen ırkçı saldırıya Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'ndan tepki geldi.

Çavuşoğlu ırkçı saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, ''Hollanda'nın Venlo kentinde yapımı süren Tevhid Camisi'ne İslam'a hakaret içeren, ırkçı pankart asılmasını kınıyorum. Sofya'daki 523 yıllık Koca Mahmut Paşa Camii'nin bahçesine bar açılması, Atina'daki Fethiye Camii'nde ibadet yasağı aynı önyargıların tezahürüdür.'' dedi.

'NEFRET VE AYRIMCILIKTAN HİÇBİR FAYDA SAĞLAYAMAZLAR'

Tarihi eserler dünyanın ve insanlığın ortak mirasıdır diyen Hakan Çavuşoğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü:

İbadethaneler din, inanç ve vicdan hürriyetinin abidesidir. Bu abideyi yıkmak, ortak mirasımızı talan etmek isteyenler bilsinler ki; nefret ve ayrımcılıktan hiçbir fayda sağlayamazlar. İslam'ın "silm" kökünden ve barış anlamına geldiğini tekrar hatırlatmak isterim. İslamofobi içeren her adım, en hafif ifadeyle insanlık suçudur.

İnsanlık suçlarına karşı ittifak edemeyen medeniyetler korku ve kutuplaşmanın basit birer aracı olmaktan öteye geçemezler. Bu düşmanca anlayış karşısında sessiz kalanlara, Filistin'in Beytüllahim kentinde bulunan ve Hristiyanlarca Hz. İsa'nın doğduğuna inanılan Doğuş Kilisesi'ni hatırlatırım.

(Hollanda'da, aşırı sağcı "ID Verzet" hareketi mensubu grup, Venlo kentinde yapımı süren Tevhid Camisi'nin çatısı ve minaresine çıkarak Türkçe ve Hollandaca karışık 'Semtimizde İslamcıları İstemiyoruz' yazılı İslamofobik pankartı asmışlardı.)

'ANAHTARI 150 YIL MÜSLÜMANLARA EMANET EDİLMİŞ KİLİSE...'

Anahtarı 150 yıl Müslümanlara emanet edilmiş bu kilise, tarihte ecdadımız tarafından korunduğu gibi, günümüzde de TİKA'nın katkı sağladığı fonla restore edilmektedir. Yine, Lübnan'da Aydamon Köyü'ndeki Saint Georges Ortodoks Kilisesi'ni TİKA eliyle 2015'te yeniledik.

Geçtiğimiz günlerde TİKA'nın koordinasyonunda THY, AA ve TRT iş birliğinde Senegal'e giden gönüllü elçilerimiz, Cüzzamlılar köyünde okul, cami ve kiliseyi boyayarak tüm dünyaya insanlık dersi vermişlerdir. Sayıları gün geçtikçe artan bu emekleri heba etmeyelim, gelin el birliği, gönül birliği yapalım.

Kin ve nefretin güzel bir dünya kurmamıza mani olmasına izin vermeyelim. Biz Türkiye olarak diğer dinlere saygı açısından örnek olan bu projeleri sürdürmekte kararlıyız. Özellikle Avrupa'daki Hükümetleri de, tüm insanlığa hizmet etmeye dönük bu çalışmalarda yanımızda görmek istiyoruz.

BİZE ULAŞIN