Almanya'nın niyeti deşifre oldu!

Burhanettin Duran bugünkü yazısında Alman siyasetçiler tarafından seçim malzemesi yapılan Türkiye-Almanya ilişkilerini ve Erdoğan düşmanlığının arka planını deşifre etti.

Almanya'nın niyeti deşifre oldu!

AB ile kapıları Türkiye'nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kapatması için büyük bir çaba gösterildiğini vurgulayan Burhanettin Duran "Ankara'nın "stratejik bir tercih" olarak gördüğü Batı ittifakı içinde yer alma hedefinden vazgeçtiğini Erdoğan'a söyletmeyi arzu ediyorlar. Bunu sağlayamazlarsa "Avrupa değerlerinden kopan, despot Erdoğan" söylemi ile AB kamuoyunu "kapıyı zaten kapattıklarını" açıklama noktasına taşıyacaklar." dedi.

BURHANETTİN DURAN'IN YAZISINDAN BAZI BAŞLIKLAR

"Diyaloğu sürdürmekten yana olduğunu" belirten Merkel'in bir cümlesi dikkatimi çekti: "Kapıyı kapatan biz mi olacağız, yoksa Türkiye mi olacak, bunu göreceğiz." Bu ifade 24 Eylül'deki seçimlerden sonra da Türkiye- Almanya geriliminin süreceğini gösteriyor.

İki yıldıryaşanan gerilimde AB'nin Türkiye politikasının patronunun Almanya olduğu aşikâr. VeTürkiye'ye tam üyelik kapısının kapalı olduğunu Güney Kıbrıs ya da herhangi bir AB üyesinin vetosu ile göstermeye ihtiyaç yok artık.

Geçmişte sol örgütlerin şimdi FETÖ ve PKK'nın sığınağı haline gelen Almanya'nın Türkiye ile gerilimi, ekonomik çıkarların ortaklığı bir yana, yapısal bir hal almaya başladı. Bu gerilimin Türkiye'nin 2019 seçimlerine giderken Erdoğan'a yönelik söylemler üzerinden bir sinir harbine dönüşmesi riski ortada.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

BİZE ULAŞIN