Yüzleri de kızarmıyor

İhanete karışan uçakları koordine eden, darbeci binbaşı Ali Karabulut, 2 yıldır görev yaptığı Akıncı Üssü için “Nerede olduğunu bilmem” diyerek, “Bu kadarına pes” dedirtti

Yüzleri de kızarmıyor

Kurban Bayramı tatili nedeniyle ara verilen "Akıncı Üssü Davası"nın duruşmalarına yeniden başlandı. Sincan'daki davanın dünkü duruşmasında, hain darbe girişiminin merkezi olan 143'üncü Filo'nun harekat subayı darbeci binbaşı Ali Karabulut'un sorgusu yapıldı.
Soruşturma sırasında, 15 Temmuz'da Akıncı Üssü'ne gelen darbecilerin kullandığı uçak ve helikopterlerin üsse rahatlıkla inebilmeleri için harekat kulesine, "Yurtta Sulh bizden tamam mı" diye talimatlar veren darbeci binbaşı Karabulut, "Hiçbir şey bilmedim, duymadım, darbe aklıma gelmedi. Yurtta sulh parolasının bir terörle mücadele harekatı kodu olduğunu düşündüm. Bu kodu, üs komutanımız Hakan Evrim'in emir ve talimatlarıyla kuleye bildirdim. Bunun bir konsey adı olduğunu savcılıkta öğrendim" diyerek katmerli yalanlarını sürdürdü.
Duruşmada kendisine izletilen kendi görüntüleri için önce 'Bana benziyor' diyen sonra da kendisi olduğunu kabul eden Karabulut, Akıncı Üssü ve o gece orada olup bitenlere yönelik sorular karşısında ise 2 yıldır görev yaptığı Akıncı Üssü'nü bilmediğini belirterek, "Kalkan uçaklar nerede kalıyor bilmiyorum, bizden mi kalkıyor onu da bilmiyorum. Diyarba-kır'dan gelen uçakları da görmedim. Kendi odamda zaman geçirdim" dedi.

HEM DARBECİ HEM YALANCI
Darbecilerin askeri kanat sorumlusu Orgeneral Akın Öztürk'ün damadı darbeci Yarbay Hakan Karakuş ise Öztürk'ü savunurken Ankara üzerinde ölüm yağdıran uçaklar için, "Ben onların nereye gittiklerini bile bilmiyordum. Güneydo-ğu'ya uçtuklarını sanıyordum. Sadece erken dönmeleri garip gelmişti" yalanını söyledi. Hain darbeci Karakuş dava dosyasındaki, Külliye önünü bombalayan pilotları tebrik etme sözleri de dahil tüm konuşmalarını ise inkar etti.

'MUHTARI VURDUM SİZİ DE VURURUM'
FETÖ'cülerin darbe girişimi gecesi Acıbadem'deki Türk Telekom binasını işgal etmeye çalışırken mahalle muhtarı Mete Sertbaş dahil 6 kişiyi şehit etmelerine ilişkin 41 sanığın yargılandığı davanın beşinci duruşması tamamlandı. Savunmalarını yapan tutuklu sanık er Sinan Çetin, "Yüzbaşı Mehmet Karabekir, 'Ben burada muhtarı bile vurdum. Gidin sizi de vururum' diye bağırıyordu" derken, tutuklu sanık Uzman Erbaş Hasan Övez de yüzbaşının vurulanlar için 'vatan haini', 'terörist' dediğini anlattı.

BİZE ULAŞIN