Bu çağda bu vahşet inanılır gibi değil

Soykırımdan kaçan Arakan Müslümanları’nı Bangladeş’teki kampta ziyaret eden Emine Erdoğan: Buradaki çocuklar bizim değil diye görmezden gelemeyiz. Dünyanın gözü önünde bu devirde bu vahşet inanılmaz bir şey

Bu çağda bu vahşet inanılır gibi değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile birlikte Myanmar'dan kaçarak Bangladeş'teki kamplara sığınan Rohingya Müslümanları'nı ziyaret etti. Kutupalong Kampı'nda konuşan Emine Erdoğan hislerini, "Bu çağda dünyanın gözü önünde böyle bir vahşet inanılır gibi değil" diye dile getirdi.

EMİNE ERDOĞAN ARAKAN MÜSLÜMANLARI İÇİN BANGLADEŞ'TE

YARDIMLARI DAĞITTI
Bangladeş Dışişleri Bakan Yardımcısı Shahriar Alam'ın karşıladığı heyette, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, AK Parti Milletvekili Ravza Kavakcı Kan, TİKA Başkanı Serdar Çam, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan ve STK temsilcileri de yer aldı. Emine Erdoğan ve beraberindekler, Arakanlı sığınmacıların barındıkları Cox's Bazar bölgesindeki Kutupalong Kampı'nı ziyaret etti. Rohingyalarla bir araya gelen Emine Erdoğan, duygusal anlar yaşadı. Rohingyalar'a yardım malzemesi de dağıtan Erdoğan, onlarla sohbet etti. Emine Hanım'ın zaman zaman gözyaşlarını tutamadığı görüldü.


'HEPİMİZ SORUMLUYUZ'
Kampta açıklamalarda bulunan Emine Erdoğan şu ifadeleri kullandı: "İnsan olarak etkilenmemek mümkün değil. Allah yardımcıları olsun. İnşallah bütün dünya bu konuya eğilir, dikkate alırlar. Hem yardım olarak hem de siyasi çözüm olarak. Bu çağda böyle bir vahşet, inanılır gibi değil ve dünyanın gözü önünde cereyan ediyor. Eğer suçlu varsa suçluya yönelik yapılmalı ama normal insanlara, halka bu yapılmamalı." Erdoğan, uluslararası topluma da çağrı yaparak, "Hepimizin çoluk çocuğu var. Bizim çocuğumuz değil diye görmezden gelemeyiz. Hepimiz sorumluyuz bunda. Buraya bunun için geldik. Dünya kamuoyuna duyurmak için geldik. Yardım için geldik. Lütfen herkes elinden gelen her şeyi yapsın" diye konuştu. Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu konuyu Birleşmiş Milletler'e (BM) taşıyacağını, BM'nin de bu yaşananlara karşı daha duyarlı olması gerektiğini dile getirdi.

ÇOCUKLARA YAKIN İLGİ...
Ziyaretin ardından kamp yetkililerinden bilgi alan Emine Erdoğan, bazı çocukları kucağına alarak sarıldı.

'BU İNSANLARA BİRLİKTE YARDIM EDELİM'
Heyette yer alan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Myanmar'daki şiddet olaylarından kaçan Arakanlı Müslümanlar'ın yanında olduklarını göstermek için Bangladeş'e geldiklerini belirterek şunları kaydetti: "Buradaki insanların yanında olduğumuzu göstermek istedik. Bunu düzenli bir şekilde Uluslararası Göç Örgütü ile beraber sürdüreceğiz. Ayrıca Bangladeşli dostlarımıza da 'Bu insanlara birlikte yardım edelim' mesajı veriyoruz." Myanmar makamlarıyla da temasa geçtiklerini belirten Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suu Çii (Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı) ile görüştü. Arakanlı Müslümanlar'a yönelik saldırıların durması gerektiğini söyledik. Bize, ellerinden geleni yaptıklarını söylediler. Ancak bizim gördüğümüz bazı fotoğraflar ve görüntüleri görmezden geliyorlar. Bu konuya birlikte bir çözüm bulmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

ERDOĞAN, İMAMALİ RAHMAN'LA GÖRÜŞTÜ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile telefonda görüştü. Görüşmede Türkiye- Tacikistan arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra Myanmar'da yaşanan insanlık dramı üzerinde duruldu. İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin, Arakanlıların maruz kaldıkları drama yapıcı bir çözüm bulunması için ortak çaba harcamalarının önemine işaret edilen görüşmede, Birleşmiş Milletler nezdindeki girişimlerin de sürdürülmesi gerektiği belirtildi. AA

BAŞBAKAN
İLE GÖRÜŞTÜ
Emine Erdoğan, Bilal Erdoğan ve beraberindeki heyet, kamp ziyaretinde Arakanlı Müslümanların durumunu gördükten sonra Dakka'ya geçerek, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Vecid ile görüştü (üstte). Erdoğan kamplardaki çocuklarla yakından ilgilenirken, Arakanlılar da Türk heyetine sevgi gösterisinde bulundu.

BİZE ULAŞIN