İki hain artık vekil değil

Terör örgütünün sözcüsü ve destekçisi HDP’li Faysal Sarıyıldız ile Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk’ün milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin karar kesinleşti

İki hain artık vekil değil
Anayasa Mahkemesi, TBMM Genel Kurulunun HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk'ün milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin kararının iptal istemini reddetti. HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, Sarıyıldız ve Öztürk'ün milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin kararın iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.

YURTDIŞINA KAÇTILAR
Başvuruyu gündem toplantısında ele alan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, TBMM Genel Kurulunun Sarıyıldız ve Öztürk'ün milletvekilliklerini düşüren kararının anayasa, ilgili kanun ve içtüzüğe uygun olduğuna hükmederek, iptal istemini reddetti.
Dokunulmazlıkların kaldırılmasına müteakip, terörist cenazelerine katıldıkları ve terör propagandası suçlarından yargılanan iki isim yurtdışına kaçmıştı. İki ismin de milletvekillikleri "devamsızlık" nedeniyle düşürülmüştü. İki isim hakkında yapılan oylamada ise 328 kabul, 29 ret ve ise 324 kabul, 20 ret oyu ile kullanılmıştı.
Yüksek Mahkemenin bu kararıyla Sarıyıldız ve Öztürk'ün milletvekilliklerinin düşmesi kararı kesinleşti.
BİZE ULAŞIN