İçişleri Bakanlığı'ndan Segah Tekbiri kararı! Segah Tekbiri nedir?

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Şehitlerin Cenaze Törenleri" konulu yazı gönderdi. Törenlerin milli manevi değerlere uygun yapılması konusuna özellikle vurgu yapıldı. Bundan böyle şehit cenazelerinde kültürümüze ait olmayan cenaze marşı değil Itri'nin "Segâh Tekbiri" çalınacak. Peki Segah Tekbiri nedir?

İçişleri Bakanlığı'ndan Segah Tekbiri kararı! Segah Tekbiri nedir?

Şehitlerin, milletin manevi dünyasında özel önemi ve yeri olduğu belirtilen yazıda, "Şahs-ı manevilerine, ailelerine ve milletimize ait kahramanlıklarının sağladığı üzerimizdeki sorumlulukları bizim için ebedidir" denildi. Peki Segah Tekbiri nedir? Segah Tekbiri nasıl okunur? Itri'ni Segah Tekbiri farkı nedir?

Habertürk TV'nin haberine göre; Bakanlığın valiliklere gönderdiği yazıda şu ifadeler yer aldı:

"Şehitlerle ilgili törenlerin de milli ve manevi değerimize medeniyet köklerimize uygunluğu bu sorumluluğun ve önemin ana unsurudur. Şehitlerimizin gazilerimizin ve kahramanlıkları ile iftihar ettiklerimizin de törenleri bizim için ayrıcalıklıdır.

Bu çerçevede İçişleri Bakanlığı mensubu her rütbe ve görevdeki muvazzaf ve yükümlülerden şehitler ile güvenlik korucularından şehitleri, ebedi yolculuklarına uğurlarken törenlerde 'Tİ' işaretinin verilmemesi, saygı duruşunda herhangi bir çalgı aleti çalınmayarak sessizlik sağlamak suretiyle icra edilmesi esastır.

Şehitliğin maneviyatına ve milletimizin gönlündeki yerine uygun olarak şehit cenazelerinde ihtiram yürüyüşü Itri'nin "Segâh Tekbiri" ile yapılacaktır. Vefatları halinde tören yapılan diğer İçişleri Bakanlığı mensupları içinde aynı usul ve esaslara uyulacaktır."

İLK KEZ 29 AĞUSTOS'TA ÇALINMIŞTI

Itri'nin "Segâh Tekbiri" ilk kez 29 Ağustos 2017'de Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Muhammed Meriç'in cenazesi ihtiram yürüyüşünde Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu tarafından çalınmıştı.

BUHURİZADE MUSTAFA ITRİ

Asıl adı Mustafa olan tasavvuf erbabına çiçekçilik ve meyvecilikle uğraştığı için Itri lakabı verildiği söylenir. Itri'nin ustaları arasında Hâfız Post, Nasrullah Vakıf Halhali, Kasımpaşalı Koca Osman Efendi, Derviş Ömer Efendi gibi, 17. yüzyıl bestecileri vardır. Itri'nin günümüze kadar gelen ve bunların arasında en beğenilenleri Segah Bayram Tekbiri, Segah Salat-ı Ümmiye, Cuma Salatı, Dilkeş-haveran Gece Salası, Rast Mevlevi "Na't-ı Mevlana" olmuştur. Şu zamanda Segah Tekbiri, camilerde Itri'nin bestesi ile okunur. Unesco, 2012 yılında ünlü bestekarı unutmamış ve Itri Yılı ilan etmiş, adına birçok anma törenleri düzenlenmiştir. Peki Segah tekbiri nedir? Nasıl okunur.

SEGAH TEKBİRİ NEDİR?

Segah Tekbir aslında Teşrik Tekbiridir. Teşrik tekbiri ise Kurban bayramında farz namazlardan sonra getirilen tekbirlerdir. Arefe günü sabah namazından bayramın 4. günü ikindi namazına kadar farz namazlarını müteâkip birer defa okunur. Ve camilerimizde okunan bu tekbirler, Itri'nin Segah Tekbiri'dir. Aynı zamanda Saltanatlı Segah Tekbiri de denir.

Allahu Ekber Allahu Ekber. La İlahe İllallah Hu Allahu Ekber Allahu Ekber Ve Lillahil Hamd.

Anlamı: "Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Allah'tan başka ilâh yoktur.

Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Hamd Allah'a mahsustur".

BİZE ULAŞIN