Barzani’den ABD’ye: Artık çok geç

Barzani’den ABD’ye: Artık çok geç
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Meclisi'nin önceki gün referandumu ertelememe kararı üzerine açıklamalar birbiri üzerine geldi. IKBY Başkanı Mesud Barzani, ABD, İngiltere, Fransa ve BM'nin referandumun ertelenmesine yönelik sunduğu ve önceki gün kendisinin reddettiğini açıkladığı alternatif hakkında "Alternatifler için zaman kalmadı" dedi.
Barzani dün yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Referandum kararı, Kürdistan'daki tüm taraflarca alındı. Şu an sunulan öneri ve alternatifler için çok geç kalındı. Referandumu ertelememizi isteyenlere 'Daha iyi bir alternatifiniz varsa buyrun sunun' dedik. Ancak hiç kimse daha iyi bir alternatifle gelmedi." Bağdat'ın şiddet dili kullandığı savunan Barzani "Biz şiddet dilini kullanmak istemiyoruz. Eğer Kürdistan için durumun giderek kötüye gittiğini bilmeseydik Bağdat bünyesinde kalacaktık. Ancak durum korkulacak derecede ciddidir" dedi.

İBADİ: ASKERİ MÜDAHALEYE HAZIRIZ
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de referandum planını Irak'ın egemenliğinin ihlal edilmesine çanak tutan tehlikeli bir gerilim olarak nitelendirerek, referandumun şiddetle neticelenmesi halinde askeri müdahaleye hazır olduklarını söyledi.
BİZE ULAŞIN