Irak’ın bölünmesine buyurun demeyiz

Türkiye’nin, 22 Eylül’deki MGK ve Bakanlar Kurulu toplantıları ile IKBY’nin yapacağı referanduma ilişkin tavrını ortaya koyacağını belirten Erdoğan: Irak’ın bölünmesine ‘Buyurun devam edin’ demeyiz

Irak’ın bölünmesine buyurun demeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM 72. Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'ye gitti. Özel uçak 'TC-CAN" ile New York'a hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, önemli mesajlar verdi:
Adnan Menderes'i idam eden zihniyet, 15 Temmuz'da yeni bir süreci devam ettirmek istedi. Bu zihniyetlerin arkasında kimlerin olduğunu milletimizin çok iyi hatırlaması lazım.

TEOG İÇİN BAŞBAKAN'LA MUTABIKIZ
(TEOG sınavının kaldırılması) Sayın Başbakan'la bu konuyla etraflıca görüştük. Uygulamaya girmesi konusunda bir mani yok. Çok basit bir konu. Bu konuda sayın Başbakan'la mutabakatımız da oluştu. Temenni ediyorum ki süratle ülke gündeminden düşürmek, bütün aileleri ve yavrularımızı rahatlatacaktır. Bu konuya gündemimizden çıkarırken, çocuklarımızın daha çok okul derslerine yönelmelerinin önünü açmamız ve yarışı okullarında yapmasını sağlamamız çok daha isabetli olacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: TEOG görüşmesini yaptık

Bütün mesele okullarda orta kısmını bitirdikten sonra, liseye geçerken tercihlerinde ne yapacakları konusunda okullarda atılacak adımlardır. MEB kontrolü altında yapılacak imtihanlarla bir Fen Lisesi'ne mi gidecek ya da farklı bir düz liseden Anadolu Lisesi'ne mi gidecek? Buralarda bu liseler kendi imtihanlarını kendisi yapar. Bu sorular MEB tarafından hazırlanır. Bu imtihanlar da yapılarak bu okullara kaç kişi lazım? 50-100 alacak. Bunların içinden en başarılıları seçer alır ve böylece çocuklarımızı TEOG denilen, ciddi manada sıkan ve paraların akıtıldığı bu süreçten kurtarmış oluruz.

TAVRIMIZI KOYARIZ
(Kuzey Irak'taki referandum süreci): Bu ay MGK toplantısı 27'sindeydi. Bunu 22'sine çekişimiz, Amerika dönüşüne çekişimizin nedeni de baktık ki Kuzey Irak yerel yönetimi hâlâ aynı anlayışta devam ediyor. Bir defa burada bizleri rahatsız eden bir süreç var. Bizim 350 kilometre sınırımız var. Orada bizim soydaşlarımız, dindaşlarımız var. Bizler aynı medeniyetin aslında mensuplarıyız. Ama bu anlayışı Irak'ın bölünmesine yönelik bir adıma tercih ederseniz orada biz size 'Buyurun, devam edin' demeyiz. Bunu kaç kere kendilerine söyledik. Tabii etraflıca bunu MGK'da görüşeceğiz. Görüştükten sonra aynı güne Bakanlar Kurulu toplantısı da alındı. Bakanlar Kurulumuz da bizim tavsiye kararımızı görüşerek bu işi karar bağlayacak. Böylece Türkiye kesin tavrını ortaya koymuş olacak.

Dara girdiğin zaman kapımızı çalacaksın, her türlü desteği bizden alacaksın. Irak'ın parçalanmasına gelince bildiğini okuyacaksın. 'Çocukluk hikâyesiymiş'. Böyle şey olur mu? Devlet yönetmek çocukluk olur mu?
Burada Irak merkezi yönetiminin takındığı tavır bir federal yapının yöneticileri olarak kendilerinin tabii hakkıdır. Biz ona müdahale etmeyiz. Ama gördüğümüz kadar aynı şeyleri düşünüyoruz. ABD'de sayın İbadi (Irak Başbakanı) ile bir görüşmemiz olacak. Gördüğümüz kadarıyla aynı istikamete bakıyoruz. O istikamet Irak'ın bölünmez bütünlüğüdür. Kuzey Irak yerel yönetimi Irak'ın bölünmesine yönelik adım atıyor. Türkiye'den bize herhangi biri ses gelmedi falan. Ben bir defa MİT Müsteşarımı gönderdim. 'Yanlış yapıyorsunuz' dedim. Biz sizinle oturup bu işi defaatle konuştuk da sen hâlâ direniyorsan kusura bakma.
Bu, Sayın Trump'la yapacağımız görüşmede benim gündem maddelerimden biridir. Bunun da özellikle bilinmesini istiyorum. Sayın Trump ile yapacağımız görüşmeye özel önem atfediyorum. Bu görüşme gerçekten bölgesel anlamda kritik gelişmelerin yaşandığı bir zamana tekabül ediyor.

BİZE ULAŞIN