‘Hazımsızlığın son noktası’

SABAH Avrupa’ya Almanya’nın kestiği hukuksuz cezaya, siyasetten STK’lara kadar her kesimden tepkiler çığ gibi büyüyor: SABAH’ı susturmak özgür basını susturmaktır

‘Hazımsızlığın son noktası’

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU: Almanya'nın SABAH üzerinde ceza tehdidi ile baskı kurması kabul edilemez. Basın ve ifade özgürlüğündeki çifte standardın açık göstergesi. Alman yönetimindeki hazımsızlığın geldiği son noktadır. FETÖ-PKK gibi terör örgütlerine karşı üzerine düşeni yapmayan Almanya'nın Avrupa'daki Türklerin sesi olan SABAH'a karşı takındığı tavrı kabul etmemiz mümkün değil. SABAH'ı susturmak özgür basını susturmaktır.

KABUL EDİLEMEZ
EKONOMİ BAKANI NİHAT ZEYBEKCİ: Avrupa'nın en önemli kurucu değerlerinden biri de basın özgürlüğü. Hem Avrupa değerlerinin bayraktarlığına soyunan hem de AB ekonomisinin liderliğini yapan Almanya'nın SABAH gazetesine karşı takındığı bu tavrı anlamak mümkün değil. Oy kaygısıyla SABAH gazetesine baskı uygulamak kabul edilebilir değil.

ÖNCE KENDİLERİNE BAKSINLAR
AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI CEVDET YILMAZ: Türkiye'den terörle bağlantılı şahıslara dahi özgürlük sağlamasını bekleyenler, terörle hiçbir bağlantısı olmayan basını engelliyor. Başka ülkelere insan hak ve özgürlükleri konusunda akıl verenler önce dönüp kendilerine bakmalı. Uluslararası kuruluşları göreve çağırıyorum.

SABAH'IN YAYIN ÇİZGİSİ DOĞRU
MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEMİH YALÇIN: Almanya'nın uzun yıllardır sürdürdüğü PKK hayranlığı ve destekçiliği; 15 Temmuz'dan itibaren de FETÖ'yü kucaklayacak bir hamiliğe dönüşmüştür. SABAH gazetesinin ortaya koyduğu milli ve yerli yayın politikasını doğru buluyoruz.
BİZE ULAŞIN