O haine müebbet hapis talep edildi

İhanet girişiminde SABAH ve AHABER’i basmaya giden hainlere ilişkin iddianame tamamlandı. Cuntacı komutan Yüzbaşı İsmail Menderes hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış hapis cezası istedi

O haine müebbet hapis talep edildi
15 Temmuz darbe girişiminde, en kilit adreslerin başında gelen 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'ndan çıkarak SABAH ve aHaber'i basmaya giden hainlerin de aralarında bulunduğu 118 rütbeli için 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. 4 şehit için ayrıca 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet; yaralama, örgüt ve kamu malına zarar suçlarından da onlarca yıla kadar hapis cezaları istendi.

VATANDAŞI ŞEHİT ETTİLER
İddianameye göre, SABAH ve aHaber'e doğru yola çıkan askerlerin de içinde olduğu darbeciler, Topkule Kışlası'ndaki 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'ndan hareket etti. Bu birliğin önü, Seyrantepe TEM Otoyolu'nda polisler ve vatandaşlar tarafından kesildi. Turkuvaz Medya binasına ilerleyemeyen hainler, polislerle ve vatandaşlarla yolun açılması için girdikleri tartışma sırasında halkın üzerine ateş açtılar ve Servet Asmaz adlı vatandaşı şehit etti.

"GÜN BU GÜNDÜR YÜRÜYÜN"
İddianamede, Harp Akademileri Komutanlığı'nda kurmay subaylık öğrencisi olan Yüzbaşı İsmail Menderes Sema'nın, "aHaber'i basmaya gidiyoruz, gün bu gündür" diyerek 17 askerle Turkuvaz Medya'yı işgal amacıyla hareket ettiği belirtildi. İddianamede savcılık, şüphelilerin darbe teşebbüsünden 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istedi. 4 şehit için "kasten öldürme" suçundan 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Şüpheliler hakkında yaralama, örgüt ve kamu malına zarar suçlarından da onlarca yıla kadar hapis cezaları istendi.


SABAH gazetesi binası önü. 15 Temmuz 2016

31 BİN MERMİ DAĞITILDI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 22. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede, 66. Mekanize Piyade Tugay'ın darbeciler tarafından Avrupa yakasındaki hedeflerin işgal edilmesinde en kilit rolü oynayacak şekilde konumlandırıldığı vurgulandı. Tank Tabur Komutanı Serbülent Eken tanklara 3'er tank mermisi dağıttırdı. Tank taburuna 12 bin MG-3, 19 bin 200 HK-33 mühimmatı getirilmesini sağladı. Piyade Tabur Komutanı Kadir Yıldız, araçlara "kule silahlarını" yükletti.KRİTİK NOKTALARI İŞGAL İÇİN ÇIKTILAR
15 Temmuz ihanet gecesi Topkule Kışlası'ndaki 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'ndan çıkan birlikler Boğaziçi ve FSM köprüleri, TRT Ulus, TRT Harbiye, Sabiha Gökçen ve Atatürk havalimanları, AK Parti İl Binası, Taksim Meydanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesi, AKOM, Borsa İstanbul'a hareket etmiş. Bu birliklerin bir bölümü de Turkuvaz ve Doğan Medya binalarını ele geçirmek için yola çıkmıştı.

15 Temmuz darbe girişiminde Topkule Kışlası'ndaki 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'ndan çıkan hainlerden bir grup SABAH, AHABER'i de işgal etmek istemişti. O hainlerin başında da Yüzbaşı İsmail Menderes bulunuyordu.
BİZE ULAŞIN