3 destek 1 köstek

Ankara, Barzani’ye son uyarıyı tezkere ile yaptı. TBMM, 30 Ekim’de süresi dolacak olan Irak-Suriye tezkeresinin süresini AK Parti, CHP ve MHP’nin ortak onayıyla 1 yıl daha uzattı. Liderler birlik mesajı verirken HDP ise ‘hayır’ dedi

3 destek 1 köstek
Uluslararası toplumun bütün ısrarlarına karşın referandum kararından vazgeçmeyen Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne (IKYB) karşı Ankara son uyarıyı tezkere ile yaptı. Dün olağanüstü toplanan TBMM, 30 Ekim'de süresi dolacak olan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sınır ötesi harekat yapma yetkisi veren Irak- Suriye tezkeresinin süresini 1 yıl daha uzattı. Görüşmelere devletin zirvesi tam kadro katıldı.
CHP VE MHP DESTEĞİ: Tezkere AK Parti, CHP ve MHP'nin oylarıyla bir yıl daha uzatıldı. HDP ise tezkereye karşı çıktı.
BLÖF YAPMIYORUZ: Hükümet adına konuşan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli şunları söyledi: "Referandum kararı, bölgeyi ateşe atmak olur. Yangına körükle gidiliyor. Referandum bizim için yok hükmünde. Bir kez daha uyarıyoruz: İptal edin. Blöf yapmadığımızı tüm dünya biliyor. Her türlü karar masadadır, gerektiğinde kullanılacaktır."
İLİŞKİLER BİTER: AK Parti adına konuşan İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır, "Ekonomik ilişkileri sürdürdüğümüz IKBY ile son günlerde kritik bir noktadayız. Eğer bu referandum yapılırsa eskiden kurduğumuz ilişkileri devam ettirmemiz zor olacaktır" dedi.
HER ŞEYİ GÖZE ALIRIZ: MHP'Lİ Erkan Akçay "Bu tezkere Erbil'e ateşle oynama mesajıdır. Türkiye'nin bekası için her şeyi göze alırız " ifadesini kullanırken, CHP'li Öztürk Yılmaz da referanduma karşı olduklarını açıkladı.
AK Parti, MHP ve CHP'nin oylarıyla kabul edilen tezkerede Türkiye'nin güney kara sınırlarına mücavir bölgelerde yaşanan gelişmeler ve süregiden çatışma ortamının milli güvenliğimiz açısından taşıdığı risk ve tehditlerin artarak devam ettiği belirtildi. Tezkere metninde şu ifadelere yer verildi:
PKK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere Suriye'de mevcudiyetini sürdüren terör örgütleri, ülkemize yönelik eylemlerini sürdürmektedir. Türkiye'nin milli güvenliğine yönelik ayrılıkçı hareketler, terör tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli her türlü tedbiri almak, Irak ve Suriye'deki tüm terör örgütlerinden ülkemize, bundan sonra da yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek ve kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı milli güvenliğimizin idame ettirilmesini sağlamak, Türkiye'nin güney kara sınırlarına mücavir bölgelerde yaşanan ve hiçbir meşruiyeti olmayan tek taraflı bölücü girişimler ve bunlarla ilgili olabilecek gelişmeler istikametinde Türkiye'nin menfaatlerini etkili bir şekilde korumak ve kollamak... Bunlara imkan sağlayacak düzenlemelerin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için, sürenin... Son olarak 1 Ekim 2016 tarihli ve 1128 sayılı TBMM kararı ile sürenin, 30 Ekim 2017 tarihinden itibaren bir yıl uzatılmasını Anayasa'nın 92. maddesi uyarınca arz ederim.BAŞBAKAN, İKİ LİDERLE ÇAY İÇTİ
Genel Kurul'a verilen arada, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başkanlık Divanı'nın arkasındaki bölüme geçti.
TBMM Başkanı Kahraman ile liderler, burada bir süre sohbet etti ve çay içti.
BİZE ULAŞIN