Emine Erdoğan öncülüğünde sıfır atık projesi başlatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, himayesinde gerçekleştirilen ‘Sıfır Atık Projesi’nin tanıtım törenine katıldı.

Emine Erdoğan öncülüğünde sıfır atık projesi başlatıldı

Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedefi doğrultusunda gerçekleştirilen "Sıfır Atık Projesi" öncelikle kamu kurumlarında, daha sonra tüm Türkiye'de bir eylem planı içeriyor.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ana Hizmet Binası'nda başlatılan proje kapsamında, öncelikle atık kaynaklarının karakterizasyonu ve türleri belirlendi, değerlendirilebilir atıkların kaynağında ayrı toplanması için kumbaralar yerleştirildi, yemek artıkları hayvan barınaklarına gönderildi, eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ana Hizmet Binası'nda gerçekleştirilen üç aylık uygulamada, 45 ton kağıt, 11 ton plastik, 2,5 ton cam, 1 ton metal olmak üzere yaklaşık 60 ton değerlendirilebilir atık, çöpe gitmeden ayrı toplanarak ekonomiye kazandırıldı ve organik atıklardan kompost üretilmeye başlandı. Sebze meyve gibi organik atıklardan elde edilen kompost, Bakanlığın ve Ankara'daki okulların yeşil alanlarında kullanılacak.

Proje kapsamındaki uygulamalar sayesinde 4 aylık süreçte ise 766 ağacın kesilmesi önlendi, sera gazı salınımı 8 ton azaltıldı, 165 varil petrolün ve 4 ton cevherin kullanımı engellendi ve yaklaşık 52 bin liralık ekonomik değer oluşturuldu.

Sıfır Atık Projesi'nin 2018 itibarıyla aşamalı olarak kamu kurumları, havaalanları, alışveriş merkezleri, siteler, üniversiteler, hastaneler ve büyük iş yerlerinde uygulanması hedefleniyor.

Söz konusu kurumlarda sıfır atık çalışmalarının etkin bir şekilde uygulanabilmesine yardımcı olmak amacıyla "sıfır atık yönetim plan formatı" ve "sıfır atık rehberi" hazırlanacak.

Emine Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin birer konuşma yaptığı toplantıda, projenin sunumu ve tanıtım videosu gösterildi.

Toplantıya milletvekilleri, kamu kurum ve kuruluşlarının başkanları, üniversite rektörleri, akademisyenler, belediye başkanları, sivil toplum temsilcileri, medya mensupları ve iş dünyasından temsilciler katıldı. Katılımcılar arasında TRT Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Eren, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, TOBB Başkanı M.Rıfat Hisarcıklıoğlu, KADEM Vakfı Başkanı Sare Aydın, TÜRGEV Başkanı Arzu Akalın, TÜGVA Başkanı İsmail Emanet, Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Zorlu Yönetim Kurulu Başkanı Berrin Zorlu, Namet Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Kayar, Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Demirören Oktay, doğa ve çevre temalı TV programlarıyla tanınan Güven İslamoğlu ve Serdar Kılıç gibi isimler yer aldı.

Proje tanıtım toplantısı öncesi düzenlenen kokteylde konuklara meyve ve kabuklarından özel olarak hazırlanan 'tükenmez içeceği' ikram edildi. Davetlilere toprağı kompost gübre ile zenginleştirilmiş çiçek hediye edildi.

BİZE ULAŞIN